Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 3 din 4
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
cursuri instructor poligon
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
adevarul e undeva la mijloc...exista un zvon si o idee din partea asociatilor care au propus sa ajungi sa ai scurta pe colectie, dupa ce ai cel putin 5 lungi pe colectie...ideea era ca IGPR-ul protesta argumentand ca isi iau unii pistol, de fapt nefiind colectionari in adevaratul spirit, ci doar de dragul de a lua un pistol se fac colectionari, dupa care raman la faza asta...atunci s-a venit cu o propunere ca sa aiba intai 5 lungi pe colectie si dupa sa ,,aspire,, la scurta pe colectie...dupa opinia mea, o idee proasta, pt ca sunt unii care poate strang numai scurte...eu cunosc persoane carora nu le plac pustiile, doar pistoalele...drept urmare, au doar pistoale, le schimba si nu sunt nici macar colectionari, pt ca nu au suficiente resurse sa isi permita sa aiba mai multe odata...dar, sunt convins ca daca ar castiga la loto, ar achizitiona o gramada de scurte...aici IGPR-ul iar este Gica Contra, daca ai o arma pe colectie nu e bine, daca ai multe, iar nu e bine...
...fie ca vor, sau nu, asa cum afirma si un fost sef de acolo, Grumezescu, nu se pot opune dreptului cetateanului de a avea si folosi arme...timpurile dictaturii au trecut si inevitabil, cetateanul isi cere sau invata sa isi ceara drepturile...nu le face cinste un comportament de genul asta, abuziv si sunt injurati si perceputi ca niste capete patrate cu comportament retrograd...toate aceste piedici pe care se chinuie de ani de zile sa le ridice si sa le impuna, de multe ori pe langa lege, ar trebui sa dea de gandit si poate ar fi cazul sa se mai faca ceva schimbari si infuzie de sange proaspat, de oameni tineri, care privesc in mod normal un posesor de arma...

Problema este ca si unii "tineri" de la politie sunt tot asa de "cap patrat" ca si sefii lor imbecilizati de comunism. Crede-ma, o stiu pe proprie piele.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Fara suparare... dar in conditiile in care ati ascultat ineptiile debitate de politistul respectiv si nu ati luat atitudine in nici un fel... aveti o mica vina si d-voastra si prietenul care dorea sa depuna actele pentru colectionar. Politistul de la biroul respectiv este acolo pentru a respecta legea, nu pentru a o comenta sau pentru a-si da cu parerea daca este buna sau rea ! Iar sintagma "ce-i aia colectionar, ba! ca sa-si ia unii arma cu glont!" - trebuia sa-i atrageti atentia ca este demna de a 2-a clasa din tren.

Sunt de obicei foarte rau de gura, insa a fost intr-adevar una din situatiile unde cu greu m-am abtinut sa nu-i zic vreo doua politistului respectiv (pentru ca trebuie sa-mi dea autorizatia), dar mi-au scapat totusi cateva vorbe a propos de pistoalele cu bila care chipurile nu s-ar mai dea nicaieri in Europa. I-am zis ca in Cehia se dau pe glont, cum se dau la noi pe bila, la care a replicat ca nu e dom'le asa, ca stie el si legislatia de acolo. Dar bineinteles ca nu o stie. http://en.wikipedia.org/wiki/Gun_politics_in_the_Czech_Republic Celalalt i-a spus prietenului meu ca daca isi ia arma scurta cu glont pe colectie, nu o sa-i dea voie sa-si cumpere gloante pentru ea, desi in lege, din cate stiu, la arma de aparare a colectiei singura conditie e sa fie cu percutie centrala, fara a se face distinctia dintre arme scurte si arme lungi. Deci ei nici legislatia din Romania nu o stiu. Pana la urma, prietenul meu se mai gandeste daca sa-si depuna actele pentru colectionar, reflectand la schimbarea normelor, si la cele spuse de politist.

Ca problema de principiu, e o incalcare flagranta a libertatii personale sa fie nevoie sa spui care e scopul pentru care vrei sa iti cumperi arma. E practic o prezumare a vinovatiei.

Mesaj Re: Atitudinea "organului" 
Alex_Nicolin a scris:
Citat:
Si in secunda doi , cand fenomenul se va extinde prea tare se vor inchide si scolile si se va schimba si legea ...

Am fost saptamana asta la AESP sa ma interesez de autorizatia de neletala (au trecut 45 de zile de cand am depus actele, sunt toate in regula, insa mai am de asteptat), impreuna cu un prieten care voia sa depuna actele pentru permis de colectionar. Unul dintre politistii de acolo a spus ca daca ar fi dupa el, n-ar mai da nici pistol cu bila de cauciuc - "suntem ultima tara din Europa unde se dau", si nici permise de colectionar pentru arme cu glont - "ce-i aia colectionar, ba! ca sa-si ia unii arma cu glont!". Asa ca nu cred ca o astfel de lege ar avea prea multe sanse sa permita creserea numarului de posesor de arme. Daca politisitilor li se va parea ca sunt de-odata prea multi, vor gasi chichite ca sa nu mai dea, chiar daca legea ramane in picioare. Se vrea acelasi lucru si cu legea colectionarilor, unde s-a propus deja impunerea unei conditii privind numarul minim de arme detinute. Atata timp cat e vorba doar de portite, care pot fi inchise la voia "organului" ori a unor legiuitori zelosi, chiar si cand nu exista niciun incident tragic, Romania nu are nicio sansa sa aiba un regim mai relaxat al armelor. Nici nu ma gandesc ce s-ar intampla daca un detinator de permis de colectionar ar impusca, chiar si legal, pe cineva cu arma pentru care detine munitie.

Dupa 45 de zile de asteptare ce sa mai astepti? Parerile personale nu isi au rostul in timpul serviciului, politistii sunt acolo sa aplice legea nu sa aibe pareri personale Laughing

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Stai linistit, eu sint si vinator si au trecut 50 de zile de cind am depus pentru o arma de vinatoare. Nu sint la prima arma; mai am 3.Am incurcat un om la Braila, care asteapta sa iau arma de la el... Sper ca marti sau joi sa imi dea autorizatia... Asa e in Bucuresti, sector 1. Am avut 2 vizite ale politiei, una a sectoristului care mi-a intrebat si vecinii si a verificat si seiful si alta a celor de la arme care au vrut sa vada seiful cu ochii lor si au facut un raport...
Acum sper sa nu mai am nici o frina. Probabil in Decembrie cind am viza cincinala voi pati la fel, asa mi sa dat de inteles.Sectoristul de exemplu era exasperat, stia ce am in casa, ma stie din zona(sint un mini-stilp al societatii) si a zis ca e inebunit de cretinatatile din lege. Mi-a spus de un caz in care a verificat un om de 3 ori in 2 saptamini desi acel om depusese actele pentru 3 arme in aceiasi zi... Cu cine sa ma cert???
Astept sugestii. Ideal ar fi sa fie folositoare, nu glume... Rolling Eyes

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mesaj Alocarea eficienta a resurselor, imposibila la stat 
Nu vad utilitatea legislatiei draconice a armelor de foc, din Romania, cu tot felul de hartoage si verificari. Parerea mea e ca e o risipa inutila de resurse, care ar putea fi alocate mult mai eficient in alte departamente ale politiei. Ex. sectoristul pus pe drumuri ca sa verifice de n ori dulapul, la domiciliul unui om cinstit, timp in care in cartier poate fi o incaierare, poate fi furata o masina etc. Oare cate din armele detinute legal in Romania sunt folosite anual pentru a comite infractiuni? (reale, nu bagate in lege doar pentru ca politistii sa te poata amenda) Care e impactul real - morti, raniti, pagube materiale - al infractiunilor respective? Oare cati talhari, braconieri, ucigasi detineau armele legal? Nu am vazut nicaieri astfel de statistici pentru Romania, ca sa nu mai spun de studii comparative cu alte tari, care au avut o inasprire sau dimportriva, o relaxare a regimului armelor si munitiilor. Studiile pe care le-am consultat pana acum, si nu au fost putine, avand in vedere ca armele sunt una din pasiunile mele, sunt neconcludente, adica impactul unor masuri legislative care au costat milioane de dolari a fost nul, iar banii ar fi fost mai bine folositi ca hartie igienica. Concluzia ca baza legilor de control al armelor si munitiilor nu e logica, nu sunt dovezile, adica ratiunea, ci pur si simplu paranoia si nevoia de control a unora. Pana la urma, statul nu aloca rational, eficient, resursele in niciun domeniu, pentru ca nici nu poate, si nici nu are interesul - taxele le platesti vrei nu vrei, asa ca bani tot se gasesc. Ordinea publica nu e decat un caz particular.

astea sunt reminiscentele a 45 de ani de comunism...cat despre dialogurile intre solicitant si politist, daca si cum e legea, ce va fi, daca se va schimba si cum, astea sunt apa de ploaie si dialog al surzilor...nu incercati sa va certati cu un prost, pentru ca cei din jur, s-ar putea, sa nu sesizeze diferenta...trebuie solicitat raspuns in scris din partea lucratorului si daca vrea, poate sa isi scrie si opinia cum ca nu e de acord cu legea, in subsol, ca doar hartia suporta orice...vorba zboara...solicitati in scris ce aveti de cerut si asteptati tot in scris raspunsul domniilor lor...va garantez ca ce spun pe gura nu mai astern si pe hartie...aceasta campanie care s-a exacerbat in ultimul timp, de dezarmare si descurajare inclusiv la nivel verbal, este cu atentie dirijata si ordonata de forurile superioare, asa cum am mai spus-o... fara temei legal, doar sa provoace ,,dezarmarea,, cetatenului solicitant...insasi aplicarea legii cu fervoare, gen controale la acelasi dulap de fiecare data cand se cere o noua autorizatie, este tot o mitocanie sub explicatie legala... este o metoda tipica careia ii cad victime, persoanele mai putin informate si mai ,,slabe de inger,,...daca nu va cunoasteti, clamati si aparati drepturile, veti ramane fara ele, si pentru inceput veti fi victime ale unor politisti ce executa cu obedienta recomandarile primite si care au invatat, ca daca ai coloana vertebrala, risti sa ti-o rupi, intr-un sistem, ce din pacate in ultimii 23 de ani, a incurajat si avansat, asa cum a spus si ministrul lor, ,,o gamada de derbedei,, ... nu va lasati calcati in picioare de derbedei, pentru ca nu sunt domniile lor, din fericire, singurii care vegheaza la respectarea si aplicarea legii...

Eu am doua arme lungi si un pistol pe drum; la mine nu au venit niciodata sa-mi verifice dulapul pentru a-mi elibera vreo autorizatie (inclusiv cea de pistol) cu exceptia primei autorizatii. Dar daca au de gand sa vina si sa ma hartuiasca cu dulapul sau sa-mi deranjeze vecinii la fiecare autorizare, voi depune plangeri in scris peste tot. Nu voi ingadui sa fiu hartuit de controale fara sens, la acelasi dulap, aceleasi detalii etc. De fapt...cand ma duc eu pe la ei sunt stiut de "cal breaz" si de-abia asteapta sa scape de mine darmite sa ma mai vada si pe acasa!Smile Acum, serios vorbind, este absolut INCREDIBIL SI DE NEACCEPTAT ca aceasta purtare de tip comunist cu cetateanul sa aiba continuitate. DATI COPY PASTE LA PLANGERI PESTE TOT, DACA VRETI SA FITI RESPECTATI DE CATRE ACESTI DERBEDEI IN UNIFORMA!

Astazi s-au implinit 60 de zile de cind am depus documentatia pentru o noua arma letala de vinatoare. Sint din Bucuresti, sector 1... Ati mai intilnit asa ceva? Mentionez ca sint vinator si colectionar. Mai am citeva arme de vinatoare cu glont si cu alice si am si arme lungi de colectie... Ce ma sfatuiti Am ajuns la capatul rabdarii, nu stiu ce sa mai fac. Am incurcat si un om care trebuie sa vinda o arma... Evil or Very Mad

E bine sa pui mai multe cereri odata.
Daca tot stai, sa stai odata pentru mai multe ...

Anndrei, la mine cand s-au implinit 28 de zile , m-am dus la ei in birou si AM CERUT/AM PRETINS autorizatia. Desi, dupa cum am mentionat anterior nici macar nu aveau de gand sa mi-o dea, si am avut o discutie furtunoasa timp de 20 de minute pe tema legii, i-am "amenintat" cu instanta de judecata si cu plangeri grupa mare. ABIA ATUNCI MI-AU DAT AUTORIZATIA DE ARMA SCURTA. Sunt niste nesimtiti FARA MASURA si numai PLANGERILE impotriva lor le va indrepta atitudinea. Legea spune ca au 30 de zile plus inca 15 zile in plus in cazul in care sunt necesare alte informatii sau acte din partea aplicantului. Ce te sfatuiesc sa faci? Du-te la birou si spune-le ca au trecut atatea zile si ca daca nu-ti elibereaza autorizatia PE LOC, vei depune plangere. Sa-i vezi cum fac ca soarecii, de frica.
PS: Atunci cand noi toti o sa intelegem cum sa ne aparam drepturile (plangeri) atunci acesti militieni vor invata sa-si faca treaba cum trebuie.
CAT O SA VA MAI LASATI CALCATI IN PICIOARE, FRATILOR?????????????????
Art. 246

Abuzul în serviciu contra intereselor persoanelor

Fapta funcționarului public, care, în exercițiul atribuțiilor sale de serviciu, cu știință, nu îndeplinește un act ori îl îndeplinește în mod defectuos și prin aceasta cauzează o vătămare intereselor legale ale unei persoane se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.

Astazi s-au implinit 60 de zile de cind am depus documentatia pentru o noua arma letala de vinatoare. Sint din Bucuresti, sector 1... Ati mai intilnit asa ceva?

Bine ai venit in club. Eu sunt la 5. Am depus actele acum 58 de zile, si practic nu sunt sanse sa iasa autorizatia de neletala saptamana asta, deci din 45 de zile, cat mi s-a spus initial se fac mai mult de 60. Cam de doua saptamani sun aproape zilnic la AESP, si am trecut personal pe acolo de cateva ori. Din momentul in care am depus actele, au trecut doua saptamani pana a venit sectoristul la usa, si inca o luna pana cand a ajuns raportul de la sectorist la politistul de la AESP. Dupa inca o saptamana mi s-a spus ca s-a schimbat directorul unei directii din politie, care trebuia sa semneze autorizatiile, si toate dosarele s-au intors. Birocratia e incredibila la Bucuresti. In orasele mai mici iese autorizatia in cel mult o luna.

Nu mai frate, In Arad! Dar in Bucuresti il avem pe Marian cara a patit aceleasi lucruri ca si tine si i-a tinut in plangeri peste plangeri inclusiv la corpul de control. Asa ca baietii militieni s-au luat cu mainile de cap si au inceput sa-i dea autorizatii peste autorizatii asa ca Marian Patrascu are nu stiu cate scurte. I-au terminat cu nervii Marian asta! Smile
Asa ca dragii mei forumisti, in loc sa ne smiorcaim pe la colturi barfind militia a proasta mai bine sa ne folosim degetele pretioase si sa scriem O PLANGERE, dupa care o depunem frumusel la politie, minister, corpul de control. O PLANGERE LA FIECARE INTARZIERE. Daaaa. Si daca se aduna mai multe plangeri intemeiate si militienii refuza sa-si indeplineasca OBLIGATIILE DE SERVICI, continuam cu plangere penala la parchet.
CE VRETI FRATILOR? MILITIENI-S NISTE C..... SI DACA TE SIMT MOALE, ISI BAT JOC DE NOI. DACA-I LASAM.
Vorba lui Vikktor, incep sa ma satur si eu de aceleasi discutii plangacioase ca "militia nu mi-a dat autorizatie" hic hic...
Calea legala este PLANGEREA. Dati-le drumul la PLANGERI. IAR DACA NU FACEM ASTA POATE NE MERITAM SOARTA!
PS:Observ cu tristete ca romanul tot mai are atitudinea de om caciulit si umilut atunci cand intra in biroul militianului atot-puternic! Smile Yeah right!

Mesaj E prima data 
E prima data cand cer autorizatie, iar un prieten de-al meu a primit in fix 45 de zile de la Sectorul 4. De data asta militienii au prezumtia de nevinovatie, mai ales ca cel de la mine de la sector s-a purtat destul de politicos si a explicat de ce intarzie. Nu vrea sa fiu rau de la inceput. Daca se repeta, altfel stau lucrurile.

Raspunde la subiect Pagina 3 din 4
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum