Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje Pagina 1 din 12
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatoare
Tirul sportiv
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Nu banam pe nimeni, dar discutia iese din topic. Va propun sa va intalniti in afara forumului, la o bere, si cred ca toate divergentele se vor rezolva. Asa au procedat si semnatarii protocolului, care s-au intalnit direct, si si-au dat seama ca au mai multe lucruri in comun decat isi inchipuiau.
Pe de alta parte, oricine e interesat de acest domeniu al armelor si doreste sa faca ceva, sa nu astepte vreo invitatie speciala . Sa ia legatura cu oricare din noi, direct, si ne putem intalni undeva.
http://www.anca.com.ro/?page_id=8

Salut Cristi,

Multumesc pt interventie.

Topicul acesta ar trebui sa continue in paralel cu evolutia evenimentelor legislative la care se refera daca ar fi lasat.
Mai am multe de spus, dar pe Dima oricum nu-l poate opri un simplu apel la bun simt, trebuie mult mai mult.

Nu mai raspund aberatiilor ca nu are sens, asa cum scriam, sunt ultimele lor zbateri.

Raman pe topic si va garantez ca suntem impreuna, mai mult ca oricand.

Fac o precizare importanta ca drept la replica sub forma de 2 intrebari ca cititorii sa nu fie indusi in eroare:

1. stie Dima ca la organizarea de trageri intr-un poligon autorizat proprietarul de poligon in baza legii este obligat sa aiba un raport juridic cu un instructor de tragere care sa preia prin semnatura conducerea tragerii si implicit responsabilitatea? a semnat el cumva in locul meu de se substituie iar?

2. poate aduce dovezi Dima ca se poate trage Glont la Ludus sau Timisoara, ceva concret si nu vorbe, sau sunt masinatiuni la care participa ca apoi sa para milostiv si sa spuna: nu aveti unde merge, veniti la mine ca EU va primesc...

Un om valoreaza cat vorbele lui.

Asistam la ultimele zbateri ale unui sistem invechit exclusivist ( si nu elitist Smile ) care pierde teren in favoarea unui nou sistem inclusivist, care este statutat prin lege deja, normele metodologice de aplicare avand menirea de a curma suferinta celor ancorati in trecut si marele START pt toti restul.

Si pentru ca am fost educat dupa principiul "Ein mann ein wort", va promit ca dupa intrarea in vigoare a normelor, fiecare judet va avea poligon IPSC, dupa standarde IPSC, unde isi pot desfasura activitatea atat toate categoriile de detinatori, ingloband aici COLECTIONARII, VANATORII, FIRMELE DE PAZA etc cat si cei care nu detin arme dar vor sa participe la activitati de agrement cu armele utilitare din poligon.

Adio exclusivism!

In acest moment de trista amintire nici un (NICI UN) poligon din Romania nu corespunde normelor IPSC.

Nu-i permit lui Dima sa vorbeasca despre siguranta in IPSC ca nu are nici o calitate. Ne delimitam de orice declaratie a sa.

Orice poligon autorizat dupa norme IPSC va putea gazdui majoritatea activitatilor de poligon, cu mici exceptii la carabina, unde noi avem limitari bazate pe principii sportive.

Imi cer scuze in fata conducatorilor acestui forum si al cititorilor pentru abateri si respect indicatia lui Cristi, nu pot decat sa sper decat ca valul de contrainformatii care ma vizeaza direct vor inceta macar aici in acest spatiu unde ar trebui sa ne concentram poate pe cel mai important eveniment care ne aduce in comun.

Cu deosebita consideratie

Mesaj Discutii comune 
Aveti dreptate domnule Cristi. Deviem de la subiect si acest lucru se intampla de cate ori acest RD se introduce oriunde, pe orice forum. In ceea ce priveste intalnire comune intre ANCA, noi sau oricine altcineva, eu am spus doar ca anterior acelui protocol incheiat cu oamenii politici am anuntat disponibilitatea de a fi prezenti alaturi de cei care au mers in final acolo. Cum am primit doar vagi informatii si nimic concret legat de o data si un loc, am spus ca daca tot vrem sa avem un glas comun, este bine sa avem si un program comun. Altfel fiecare merge pe cararea lui si nu ma mira ca sunt unii care considera asta obedienta sau "atitudine prietenoasa" fata de autoritati. Cam asta am dorit sa subliniez.

In finalul interventiei mele pe subiectele emise de domnul Barbuti (cu virgula sub t pentru conformitate) am ultimele date de la proprietarii poligoanelor pomenite de dansul si anume:la Ludus nu a fost suspendat nimic pentru ca nu a detinut autorizatie pentru glont niciodata iar in Timisoara este vorba de unul din cele 2 poligoane (CSM), suspendare care s-a petrecut datorita unor probleme care nu pot fi puse pe seama dorintei autoritatilor de a inchide activitatea poligoanelor, deci nu sunt motive de ingrijorare. Nu mai creati false subiecte domnule RD. Magtehnica din Timisoara functioneaza si o face foarte legal si bine. Genul acesta de ambiguitate si exprimari incomplete sunt favoritele domnului si duc la offtopic. Imi cer scuze ca le intretin dar ma simt obligat sa nu las vorbele sale sa induca idei fals, in special cand face referire la persoane sau locatii unde ma cunosc bine.

Tinand cont de sfatul domnului Cristi, va invit domnule RD la o discutie care poate aduce o colaborare in vederea sustinerii Cupei Start IPSC 2013 si de ce nu a unor evenimente ulterioare. Daca va simtiti pregatit sa negociati in mod corect va asteptam oricand. Si apropo nu este nevoie de nici o inteventie (politica sau institutionala - sunt convins ca stiti la ce ma refer) pentru ca in acel loc doar noi avem raspunderea.

EDITED: Scuze ca am postat inainte de mesajul halucinant al domnului RD.

In primul rand nu aveti un minim habar de ce acte sunt necesare in conducerea unui poligon sau daca aveti sigur nu stiti mai bine ca mine, proprietar al unuia de 10 ani legati. Pot vorbi despre siguranta in manuirea armamentului atat din postura unui experimentat dar si detinator al actelor care imi dau dreptul sa fac afirmatii la subiect. Nici una dintre conditii nu este indeplinita de dumneata. Te bati cu gura si faci promisiuni de 4 ani si usor, dar sigur, ramai singurul care crede in ele. Orgoliul dumnitale si proasta stapanire a limbajului diplomatic nu te va ajuta in realizarea obiectivelor promise. Uiti, dar daca nu din prostie, atunci cu un scop, ca nu ma poti acuza de imobilism sau exclusivitate sau monopol atata timp cat am introdus in aceasta tara dreptul cetatenilor de a infiinta poligoane private. Modificarile legii au survenit pe fondul presiunilor facute de mine si asociatii mei pentru a realiza o metoda de urmat atunci cand cineva solicita acest drept. Asa cum se stie, forma acestora nu imi apartine, dar am fost obligat sa o urmez ca oricine altcineva - nu imi puteti imputa ca am avut resursele financiare pentru a ma conforma. Daca cunoasteti un singur exemplu precum ca m-a favorizat cineva in aceasta intreprindere FACETI-O PUBLICA. Pana atunci respecta munca noastra pentru ca nu sunt singurul care si-a ars in soare spinarea si si-a cheltuit rezervele in acel poligon.

Toata angoasa dumnitale razbate din frustrarea ca nu ai suport logistic pentru ati promova organizatia si atunci cand cineva se ofera il acuzi ca vrea sa traga spuza pe turta lui. Esti un personaj conflictual si fara perspective daca continui asa. Sper sa isi gaseasca timp si nervi sa va expuna public experienta si alte persoane care au avut de suferit (moral) din contactul cu dumneata. Eu le-am ascultat istoria si nu va fac de rahat mai mult decat ma obligati sa o fac.

Pana una alta, cu permisiunea dumneata sau fara imi exprim un punct de vedere si incurajez pe oricine sa o faca. Altfel, daca lasam iarasi pumnul sa ne inchida gura, ne intoarcem la personajele triste ale istoriei. Nu poti dumneata domnule Barbuti sa impui ce si unde ne expunem ideile, chiar ascunzandu-te in spatele unei hartii date de cei care nu au avut ocazia sa-ti cunoasca metodele si temperamentul. Pe un strain il poti influenta, cu noi este mai greu. Deja sunt spatii virtuale care te-au interzis definitiv, vrei sa continui?

Stima si in final, va promit dvs. membrilor acestui forum ca nu vom mai intretine discutii sterile.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Mesaj Re: Discutii comune 
tunari.ro a scris:
Aveti dreptate domnule Cristi. Deviem de la subiect si acest lucru se intampla de cate ori acest RD se introduce oriunde, pe orice forum. In ceea ce priveste intalnire comune intre ANCA, noi sau oricine altcineva, eu am spus doar ca anterior acelui protocol incheiat cu oamenii politici am anuntat disponibilitatea de a fi prezenti alaturi de cei care au mers in final acolo. Cum am primit doar vagi informatii si nimic concret legat de o data si un loc, am spus ca daca tot vrem sa avem un glas comun, este bine sa avem si un program comun. Altfel fiecare merge pe cararea lui si nu ma mira ca sunt unii care considera asta obedienta sau "atitudine prietenoasa" fata de autoritati. Cam asta am dorit sa subliniez.

In finalul interventiei mele pe subiectele emise de domnul Barbuti (cu virgula sub t pentru conformitate) am ultimele date de la proprietarii poligoanelor pomenite de dansul si anume:la Ludus nu a fost suspendat nimic pentru ca nu a detinut autorizatie pentru glont niciodata iar in Timisoara este vorba de unul din cele 2 poligoane (CSM), suspendare care s-a petrecut datorita unor probleme care nu pot fi puse pe seama dorintei autoritatilor de a inchide activitatea poligoanelor, deci nu sunt motive de ingrijorare. Nu mai creati false subiecte domnule RD. Magtehnica din Timisoara functioneaza si o face foarte legal si bine. Genul acesta de ambiguitate si exprimari incomplete sunt favoritele domnului si duc la offtopic. Imi cer scuze ca le intretin dar ma simt obligat sa nu las vorbele sale sa induca idei false.

Tinand cont de sfatul domnului Cristi, va invit domnule RD la o discutie care poate aduce o colaborare in vederea sustinerii Cupei Start IPSC 2013 si de ce nu a unor evenimente ulterioare. Daca va simtiti pregatit sa negociati in mod corect va asteptam oricand. Si apropo nu este nevoie de nici o inteventie (politica sau institutionala - sunt convins ca stiti la ce ma refer) pentru ca in acel loc doar noi avem raspunderea.

Stima si in final, va promit dvs. membrilor acestui forum ca nu vom mai intretine discutii sterile.

Oare sa fie atat de previzibil Dima? Am postat inaintea lui si hopla, s-a si adeverit.
Am avut evenimente si la Ludus, si la Timisoara (noi putem dovedi) dar acum nu se poate si surpriza, hai la Joita ca doar acolo se poate!
Eu nu am cersit sa fiu invitat la negocieri dar am fost invitat si este cunoscut aportul meu.

Asa cum am spus si repet ca sa nu se piarda ideea prin intermediul contrainformatiilor,
Normele NU pot fi oprite de noi initiative de modificare a legii.
Legea se va modifica dar asta mai dureaza, timp in care vom avea norme la legea actuala si vor urma norme si pentru forma modificata.

Daca e sa invatam din greselile trecutului, un mare colectionar care nu se mai afla printre noi, la vremea respectiva Senator, a dus un proiect de modificare a legii armelor pana aproape de final, dar a inregistrat un esec chiar la final.
La intalnirea noastra pt PLX-ul care urma sa devina L117/2011 am convenit sa schimbam strategia intrucat daca faceam la fel, pateam la fel. Cine m-a inzestrat atunci cu incredere, chiar cu idoiala, a realizat apoi ca am meritat increderea, lucru pentru care le multumesc, avand in vedere ca am fost new-entry.
Acum fac din nou apel la ratiune, lucrurile trebuiesc asezate corect si departe de cei care au istoricul patat cu tradari.

Daca scopul nu este mandria ci reusita legislativa, cu cateva actiuni legale cuprinse intr-o strategie corecta, putem reusi.

"Am avut evenimente si la Ludus" - domnule RD, abtineti-va ca bagati lumea in penal. Ori dati detalii (imagini, acte oficiale) ori incetati cu aceste trimiteri. Va repet - poligonul de la Ludus nu are inscrise in autorizatie si nu a fost omologat pentru trageri cu glont niciodata - am confirmarea de la proprietar si nu cred ca minte, dar in ceea ce va priveste imi pastrez rezerva. Deci, daca ati sustinut un eveniment specific organizatiei dvs. (adica pe glont, sa nu mai intelegeti ce vreti) in acel poligon, macar nu o faceti public. Construiti o problema unui om deosebit care cu bunavointa v-a primit in curte si acum puteti sa-l puneti intr-o situatie complet aiurea.

Fata de raspunsul la propunerea mea este dreptul dumneavoastra sa o refuzati dar nici eu nu va permit sa insinuati ca am actionat la nivel national sa ma pun pe mine in situatia de a detine unica autorizatie pentru tragerile dumnitale. Acest gand frizeaza patologicul.

Eu nu sunt in pozitia sa cersesc ceva asociatie ANCA sau nici macar dumnitale- imi ofer sprijinul si am avut senzatia ca este dorit. Am o confirmare recenta de la un om important al detinatorului acestui forum, precum ca se va produce curand o intalnire intre noi si probabil, vom ajunge sa ne ajutam reciproc. In ceea ce va priveste nu sunt probe ca ati participat la intalnirea reausita de ANCA, deci mult promovata dumnitate implicare nu este dovedita.

Sincer domnule Barbuti, mi-ai rapit cateva ore din munca si nu cred ca iti mai pot acorda si altele. Pana la noi vremuri, te las cu angoasele si utopiile dumnitate pentru ca infrastructura este si costisitoare si mancatoare de timp. Daca te vei tine de promisiuni, vei vedea.

P.S. Vezi domnule Barbuti cum se apreciaza contributia dumnitale la emiterea textelor de lege chiar din procesul verbal al sedintei, daca tot te lauzi atat: nu am nimic de obiectat. A constatat si vikkktor la inceputul acestui topic, citez : "IA UITE-L PE JIMMY ASTA CE MULTUMIT E......În legătură cu acest aspect a intervenit domnul Jimmy Bărbuți - Asociația IPSC România ,,International Practical Shooting Confederation”- care a apreciat că Legea nr. 69/2000 și proiectul de act normativ sunt foarte clare și a precizat că membrii asociației din care face parte sunt mulțumiți de textele propuse". Daca sunteti un asa mare expert cum nu ati observat ca o categorie de armament descrisa in regulamentul IPSC pe care il aparati este exclusa prin introducerea actualelor definitii? Nu va spun care, daca sunteti asa destept printre noi cei mai putin favorizati, veti descoperi singur. Duceti-va atunci la domnul Presedinte IPSC si justificati ca ati fost de acord ca un anumit tip de armament sa nu faca parte din manifestarile sportive din Romania. Tare nu?

Sa nu va provoace vanatai caramida cu care va bateti in piept....

Ultima modificare efectuata de catre tunari.ro la Mie Iul 10, 2013 1:01 pm, modificat de 1 data in total
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Am deschis acest nou topic pentru un subiect extrem de interesant, pe care ar fi trebuit sa il numesc " Tirul sprtiv incotro?". asteptam noi pareri despre aceasta problema .
P.S. Nu mai citati posturi anterioare. Subiectul devine prea stufos si greu de urmarit

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mesaj Multumesc domnului Gaucan 
Cu acordul dvs. imi permit sa spun ca tirul sportiv se va indrepta in directia pe care vom reusi sa o impunem noi, toti cei care suntem implicati si interesati de acest lucru. Eu am luptat si obtinut dreptul ca orice roman din zona privata sa practice acest sport si acest lucru este de acum o istorie care nu se poate schimba. Nu vreau printr-o vrajba pe care nu am initiat-o sa ajut autoritatile sa profite in impunerea de noi restrictii. Ma simt insa extrem de nedreptatit cand in spatiul virtual se ridica cineva si spune lucruri, sa le zicem delicat, tendentioasa si provocatoare. Nu am avut ocazia si nici nu vreau sa creez acuma o discutie pe cat de mult m-a costat, atat material dar mai ales suflteste, sa razbesc printr-o mare de incertitudine si piedici. Cu atat se simte mai rau, cand, un om cu intentii (cel putin declarate) similare, incearca sa recupereze diferenta de timp si experienta prin mesaje obraznice si lipsite de argumente solide.Nu vreau ca obsesiile personale ale cuiva sa influenteze moralul bun pe care il avem acum cand ne pregatim sa aducem baza materiala si suportul legal la un nivel superior.

In orice caz, CTS Tunari a aparut si continua sa ramana fidel ideii initiale, aceea ca suntem liberi sa folosim responsabil armele de foc si vrem sa constituim prin experienta practica un argument solid fata de toti care din diverse motive sunt impotriva noastra. Am aparat drepturile membrilor nostrii si o vom face de acum in colo cat vom fi in stare. Nu suntem orientati catre o singura disciplina si producem performanta sportiva in mai multe ramuri ale acestui minunat sport.

In acest spatiu sau oriunde vocea noastra poate fi auzita, asiguram toti partenerii nostrii de consecventa si realism, atata timp cat se respecta reciproc valorile si istoria comuna.

Va multumesc.

Am deschis acest nou topic pentru un subiect extrem de interesant, pe care ar fi trebuit sa il numesc " Tirul sprtiv incotro?". asteptam noi pareri despre aceasta problema .
P.S. Nu mai citati posturi anterioare. Subiectul devine prea stufos si greu de urmarit

Ca reprezentant al IPSC am intrat pe forumul ANCA pentru topicul care intereseaza dezbaterea proiectului de modificare legislativa.
Postarile mele au ajuns pe un topic numit Tir Sportiv unde nu ne regasim.

Tirul Sportiv este o ramura de sport cu arme reprezentata de FRTS iar Tirul Dinamic reprezentat de Asociatia IPSC Romania se doreste o ramura de sport diferita.
Conform Legii 69/2000, fiecare ramura de sport poate avea propria federatie nationala de specialitate, astfel cand se foloseste sintagma Tir Sportiv se intelege Tir Sportiv ISSF si nu sport cu arme cum banuiesc ca ar fi intentia.

Viitorul sporturilor cu arme eu il vad deschis, democratic, si asta prin indreptarea istorica adusa de L117/2011 care a inlocuit in legea armelor sintagma FRTS cu sintagma federatii nationale de specialitate.

Asteptam normele si ne apucam de construit poligoane pretutindeni.
Ne-am adaptat la faptul ca temporar nu avem norme de poligon dar avem lege
care ne conduce logic la ideea ca normele urmeaza implicit.
Intre timp am infiintat corpul Oficialilor Nationali NROI care acum devin Internationali IROA.
Deasemenea am participat international cu primii membri care isi impart experienta cu urmatorii si urmatorii.
Am fost eu singur, apoi s-au alaturat rand pe rand Mishi, Bogdan, Venin, Serban, Paul, Matei, Gomez Mircea, Sebastian si si-au anuntat intentia Darius si altii.
Am avut surpriza placuta sa vad ca s-au integrat perfect din prima si dupa fiecare concurs au simtit progres pentru ca cel mai bun antrenament e concursul sau meciul cum se spune in IPSC.
Range Officer-ii NROI Romania au participari internationale la activ, am avut la un moment dat 11 RO pe stagii in acelasi timp in Bulgaria. Am avut RO la Campionatul Mondial de Pusca IPSC din Debrecen unde am avut si 2 sportivi.
Mergem la Europenele din Portugalia cu un RO si 6 sportivi.
Avem 2 meciuri puternice in fata la VeliKo Tarnovo si la Belgrad.
Nu avem de ce sa ne plangem.
Viitorul il scriem prin munca.

Iarasi sunteti oparit domnule RD de ceva, dar cum este posibil sa va delimitati asa de virulent de cuvantul "sportiv" - nu ati aplicat recent sa va recunoasteti activitatea ca fiind sportiva? Va puneti asa pe o federatie a caror sportivi au adus pana acum medalii de aur Romaniei. Va feriti de ea ca dracul de tamaie, dar pe Facebook felicitati de zor cand Alin Moldoveanu a rupt gura targului la Londra. Daca chiar el recunoaste ca FRTS a facut tot ce a cerut pentru al ajuta sa devina campion olimpic, cum faceti de vorbiti atat de rau acesta federatie de care spuneti ca in sfarsit s-a scapat prin "indreptare istorica". Individual si eu reprosez cate ceva punctual unor oameni din FRTS, dar nu imi permit sa jignesc o federatie cu un palmares la care nici in vis nu va veti raporta.

Sa dea Dumnezeu sa apara mai repede normele de care tot vorbiti (eu le astept cu mai mare dorinta decat dvs.) si atunci exista o mica sansa sa coborati pe pamant. Daca nu o veti face voit, o vor cere cei pe care acum ii amagiti cu ideea ca Romania va fi patria poligoanelor IPSC. Ce om normal va crede chiar si acum cand sunteti la ani distanta de o federatie nationala si de dreptul legal de a emite norme de omologare. Nu va impiedica persoane sau "grupuri de interese" ci legea care spune ca trebuie sa indepliniti niste conditii, dupa ani de la omologarea activitatii ca sport si daca, doar daca, aveti un numar de cluburi care doresc acest lucru.Culmea o lege care nu are in nimic cu IGPR-ul mult hulit. Ce veti face, veti blama iarasi pe cineva, iar va simtit nedreptatit?
Praf in ochii celor care nu stiu cum se fac practic aceste evolutii - eventual mai platesc taxa de membru pentru a va facilita excursiile la diverse targuri si concursuri.

Pentru stiinta dvs., Venin, Sebastian, Serban si Darius, neavand numele complet si in unele cazuri doar nick-uri de forum sper sa nu gresesc prea tare, adica 50% din cei mentionati de dvs., au descoperit placerea tirului in miscare la CTS Tunari in cele cateva concursuri la care au participat si chiar castigat (Darius) prima pozitie. Imi permit sa-l adaug si pe Mircea S.,membru CTS Tunari, care a reprezentat IPSC si Romania intr-un concurs in Serbia si care v-a adus la exasperare cand l-a invitat la noi pe Ljubisa, un mare sportiv IPSC (este bine spus sportiv, sau nu?). Am dovada materiala ca este asa si v-o furnizez la cerere. Vedeti cum usor, usor, incercand sa va atrageti merite va duceti catre Joita? Doar culegeti niste sportivi pasionati care daca nu aveau nevoie de legitimatia IPSC pentru pasiunea lor nici nu auzeau de dvs. Din cate mi-au spus live, tot ce doresc este sa traga. Asta le place si pentru acest lucru este nevoie de spatiu si dotare. Le-ati oferit pana acum un ajutor in acest sens? Va provoc eu sau singur le puneti pe tava? Sigur Darius este o exceptie el fiind pregatit si stiutor cu arma prin natura serviciului, deci la noi doar si-a castigat recunostere si admiratia celor care au concurat cu el si sper sa faca pentru IPSC sau pentru Romania in mod special, o mare performanta internationala. In opinia mea, cred ca alaturi de Sebastian, el este printre cei putini cu adevarata experienta si daruire in antrenamente sau competitii. Daca imi permiteti, unul cel putin dintre ei are legitimatie CTS Tunari - acum nu va razbunati si nu ii obligati sa se lepede de "satana" ca doar popii au acest drept.Ati impus altora sa nu mai calce pe la Joita daca vor un statut in IPSC, dar nu cumva asa faceti de fapt un rau lor si nu mie?

Sper sa aiba timpul si curajul cei care au fost apostrofati de dumneavoastra in strainatate ca si-au permis sa vizioneze un concurs fara sa va intrebe. Va intreb insa eu - chiar ati vorbit serios atunci sau evolueza ceva in dumneavoastra?

Sa auzim de fapte cat mai multe domnule Barbuti.

E pacat ca nu puteti depasi niste animozitati personale.
Cred ca ambele tabere, in forma diferite, v-ati adus contributia la incurajarea tirului sportiv.
Cu riscul de a va irita , indraznesc sa dau exemplul A.N.C.A. care , fara pretentia de a avea ca obiectiv direct practicarea tirului sportiv, incearca si prin activitatile desfasurate in poligon sa formeze acea mult discutata "cultura a armelor", aceasta in sensul in care incurajam oamenii sa descopere armele, folosirea lor legala, etica, morala si , de ce nu competenta, indeosebi in scop de agrement.
Acesta este rostul intilnirilor pe care le-am organizat si pe care ne propunem sa le organizam in continuare.
Dincolo de dezvoltarea unei ramuri sportive sau a alteia , ginditi-va la entuziastii sau doar curiosii care intra intr-un poligon si descopera placerea tirului, intre ei pot fi si viitoare glorii ale sportului romanesc dar si persoane care inteleg ca dorinta de a trage cu o arma de foc nu este forma de manifestare a unei personalitati dezechilibrate. Cei care frecventeaza poligoanele nu se pregatesc pentru incursiuni in zone de foc ci pur si simplu au o pasiune la fel de banala ca mersul pe bicicleta.
In aceeasi ordine de idei ginditi-va la impactul negativ pe care il are fiecare incident cu o arma prezentat in mass media comparativ cu incidentele in care sunt implicati participantii la traficul rutier. Motivul cred ca este dat de faptul ca nu toata lumea are idee despre ce se intimpla intr-un poligon si de ce unii aleg sa detina arme, fata de celalta situatie in care majoritatea familiilor detin cel putin un automobil.
Asa ca daca ne dorim sa schimbam un pic perceptia fata de detinatorii legali de arme cred ca este timpul sa aratam si celorlati la ce se refera aceasta pasiune.

Iarasi sunteti oparit domnule RD de ceva, dar cum este posibil sa va delimitati asa de virulent de cuvantul "sportiv" - nu ati aplicat recent sa va recunoasteti activitatea ca fiind sportiva? Va puneti asa pe o federatie a caror sportivi au adus pana acum medalii de aur Romaniei. Va feriti de ea ca dracul de tamaie, dar pe Facebook felicitati de zor cand Alin Moldoveanu a rupt gura targului la Londra. Daca chiar el recunoaste ca FRTS a facut tot ce a cerut pentru al ajuta sa devina campion olimpic, cum faceti de vorbiti atat de rau acesta federatie de care spuneti ca in sfarsit s-a scapat prin "indreptare istorica". Individual si eu reprosez cate ceva punctual unor oameni din FRTS, dar nu imi permit sa jignesc o federatie cu un palmares la care nici in vis nu va veti raporta.

Sa dea Dumnezeu sa apara mai repede normele de care tot vorbiti (eu le astept cu mai mare dorinta decat dvs.) si atunci exista o mica sansa sa coborati pe pamant. Daca nu o veti face voit, o vor cere cei pe care acum ii amagiti cu ideea ca Romania va fi patria poligoanelor IPSC. Ce om normal va crede chiar si acum cand sunteti la ani distanta de o federatie nationala si de dreptul legal de a emite norme de omologare. Nu va impiedica persoane sau "grupuri de interese" ci legea care spune ca trebuie sa indepliniti niste conditii, dupa ani de la omologarea activitatii ca sport si daca, doar daca, aveti un numar de cluburi care doresc acest lucru.Culmea o lege care nu are in nimic cu IGPR-ul mult hulit. Ce veti face, veti blama iarasi pe cineva, iar va simtit nedreptatit?
Praf in ochii celor care nu stiu cum se fac practic aceste evolutii - eventual mai platesc taxa de membru pentru a va facilita excursiile la diverse targuri si concursuri.

Pentru stiinta dvs., Venin, Sebastian, Serban si Darius, neavand numele complet si in unele cazuri doar nick-uri de forum sper sa nu gresesc prea tare, adica 50% din cei mentionati de dvs., au descoperit placerea tirului in miscare la CTS Tunari in cele cateva concursuri la care au participat si chiar castigat (Darius) prima pozitie. Imi permit sa-l adaug si pe Mircea S.,membru CTS Tunari, care a reprezentat IPSC si Romania intr-un concurs in Serbia si care v-a adus la exasperare cand l-a invitat la noi pe Ljubisa, un mare sportiv IPSC (este bine spus sportiv, sau nu?). Am dovada materiala ca este asa si v-o furnizez la cerere. Vedeti cum usor, usor, incercand sa va atrageti merite va duceti catre Joita? Doar culegeti niste sportivi pasionati care daca nu aveau nevoie de legitimatia IPSC pentru pasiunea lor nici nu auzeau de dvs. Din cate mi-au spus live, tot ce doresc este sa traga. Asta le place si pentru acest lucru este nevoie de spatiu si dotare. Le-ati oferit pana acum un ajutor in acest sens? Va provoc eu sau singur le puneti pe tava? Sigur Darius este o exceptie el fiind pregatit si stiutor cu arma prin natura serviciului, deci la noi doar si-a castigat recunostere si admiratia celor care au concurat cu el si sper sa faca pentru IPSC sau pentru Romania in mod special, o mare performanta internationala. In opinia mea, cred ca alaturi de Sebastian, el este printre cei putini cu adevarata experienta si daruire in antrenamente sau competitii. Daca imi permiteti, unul cel putin dintre ei are legitimatie CTS Tunari - acum nu va razbunati si nu ii obligati sa se lepede de "satana" ca doar popii au acest drept.Ati impus altora sa nu mai calce pe la Joita daca vor un statut in IPSC, dar nu cumva asa faceti de fapt un rau lor si nu mie?

Sper sa aiba timpul si curajul cei care au fost apostrofati de dumneavoastra in strainatate ca si-au permis sa vizioneze un concurs fara sa va intrebe. Va intreb insa eu - chiar ati vorbit serios atunci sau evolueza ceva in dumneavoastra?

Sa auzim de fapte cat mai multe domnule Barbuti.

Orice om normal a inteles diferenta dintre Tir Sportiv (nume propriu al unei ramuri de sport reprezentata international de ISSF si national de FRTS) si sportul cu arme.
Numai Dima Eugen cauta nod in papura si intoxica orice forum unde apar de parca ar avea alergie la persoana, sau mai stii? esti alergic la mine? Suuuper. In cazul acesta ori treci pe antihistaminice ori te umpli de bube de cate ori ma vezi undeva.

Pentru informarea ta personala, nu am avut cunostinta de problema ta cu AK47, era un exemplu aleator, iar acum vreau sa stii de la mine in mod direct ca nu am interzis la nimeni sa mearga la poligonul tau si nu imi sta in caracter. Nu ma cunosti.

In lista de participant la competitii IPSC exista un singur nume pana acum care provine din mediul tau. Pana si acest nume, prin munca si efortul sau personal dar cu un antrenament corect a progresat 40% in ultimele 2 luni. Sa nu-mi spui ca si asta e meritul tau!
Darius am afirmat ca s-a anuntat de acum. Nu il cunosc personal, urmeaza.
Un al 2-lea nume a participat o singura data, a luat din nefericire un DQ care sper sa nu-l descurajeze si sa revina in forta - are tot sprijinul nostrum.
Exista sportivi care au luat DQ si altii care urmeaza sa ia DQ, nimeni nu a scapat nici Campionul Mondial.
Ljubisha a luat recent DQ in Germania.
Apropo Ljubisha, ce a facut el cand a venit la tine a fost contrar regulamentelor IPSC. Fara sa ceara acordul RD nu poate merge intr-o tara si sa prezinte IPSC. A cerut acordul? Nu l-a cerut!
A procedat regulamentar si corect? Nu a procedat.
Tu ai procedat corect? Nu ai procedat correct. Ca om? Nu.
Eu te-am iertat sa stii ca puteam sa schimb placa. Membri mei stiu asta si ma cearta de ce tolerez atata mizerie. Le spun mereu ca asa sunt eu. Duc mult iar omul nu realizeaza, poate se cuminteste.
Eu nu am ocarat munca ta si nici calitatile tale, nu am problem nici cu felul cum te porti cu mine pentru ca pe tine nu te respecti prin asta. Problema mea este efectul care il imprimi in mediul nostrum. Daca o faci la tine e ok, de ce nu ne lasi in pace?
De ce nu ma lasi in pace?
Ai scris ca gata si iar ai aparut.
Uite, ca o ultima incercare, vreau si eu sa conversez civilizat pe acest forum fara sa te mai iei de mine si de IPSC, se poate?
Hai arata ca esti rezonabil si ma lasa in pace. Please!
Sunt atatea lucruri constructive de spus pe acest topic al sportului cu arme (macar asta sper ca am reusit sa clarific)

................................................

Si pentru ca am fost educat dupa principiul "Ein mann ein wort", va promit ca dupa intrarea in vigoare a normelor, fiecare judet va avea poligon IPSC, dupa standarde IPSC, unde isi pot desfasura activitatea atat toate categoriile de detinatori, ingloband aici COLECTIONARII, VANATORII, FIRMELE DE PAZA etc cat si cei care nu detin arme dar vor sa participe la activitati de agrement cu armele utilitare din poligon.
....................................
Adio exclusivism!
In acest moment de trista amintire nici un (NICI UN) poligon din Romania nu corespunde normelor IPSC.
........................................
Orice poligon autorizat dupa norme IPSC va putea gazdui majoritatea activitatilor de poligon, cu mici exceptii la carabina, unde noi avem limitari bazate pe principii sportive.
......................................

suna foarte bine ce spuneti, eu v-as intreba in schimb altceva...
daca tot veti deschide poligoane in mai toate judetele, preturile or sa fie la fel ca in poligoanele actuale, adica 100 lei/ora? adica daca vin cu un prieten si sotiile, mai tragem si cu ce arme ofera poligonul si ramanem intr-o ora cu 100 de euro lipsa... mai bine ne vedem cu totii de treaba.

am vazut in state poligoane care erau formate din cateva standuri de tragere din scanduri cu umbrare, tintele, si un mal de pamant in spate. nu stiu daca respectau normele IPSC dar va asigur ca erau ieftine, extrem de iefine pt buzunarul redneck-ului care mergea sa se simta bine cu familia 1-2 ore.

mai pe scurt, se poate sa includeti in discursul dvs, pe langa expresii ca " norme, impreuna, adio exclusivism, garantie, IPSC, sportiv, va promit, consideratie, s.a.m.d.", sa includeti si cuvantul "IEFTIN"?
multumesc

RD IPSC ROU a scris:

Adio exclusivism!
........................................
......................................

suna foarte bine ce spuneti, eu v-as intreba in schimb altceva...
daca tot veti deschide poligoane in mai toate judetele, preturile or sa fie la fel ca in poligoanele actuale, adica 100 lei/ora? adica daca vin cu un prieten si sotiile, mai tragem si cu ce arme ofera poligonul si ramanem intr-o ora cu 100 de euro lipsa... mai bine ne vedem cu totii de treaba.

am vazut in state poligoane care erau formate din cateva standuri de tragere din scanduri cu umbrare, tintele, si un mal de pamant in spate. nu stiu daca respectau normele IPSC dar va asigur ca erau ieftine, extrem de iefine pt buzunarul redneck-ului care mergea sa se simta bine cu familia 1-2 ore.

mai pe scurt, se poate sa includeti in discursul dvs, pe langa expresii ca " norme, impreuna, adio exclusivism, garantie, IPSC, sportiv, va promit, consideratie, s.a.m.d.", sa includeti si cuvantul "IEFTIN"?
multumesc

Se vor deschide multe poligoane private, altele decat cele pt IPSC. Fiind economie de piata, va exista concurenta si va rezista doar cel care isi adapteaza preturile la nivelul bunului simt.
Noi tintim chiar sub acest nivel dar hai sa lasam concurenta sa si munceasca nu doar sa Copy/Paste Wink

Domnului Bogdan si celor care doresc INFORMATII, imi permit sa va dau si eu un raspuns, pe care va rog sa-l catalogati util sau nu, in functie de valoarea acestuia. Va transmit acest mesaj pentru ca intrebarea dumneavoastra catre RD contine o referinta catre tarife deja practicate in poligoane si fiind unul dintre ele cred ca o informatie, sau parere, in plus nu strica.

Am auzit foarte des comparatia dintre Statele Unite si Romania sau mai bine zis, noi de ce nu....etc. Pe scurt, Statele Unite (SUA sau US, cum preferati) sunt state - unite, adica 50 de state si un district federal (W.D.C.) cu 9,83 milioane de km patrati si 312 milioane de locuitori, adica ca suprafata, de 40 de ori mai mare decat Romania. Aceasta tara-continent este un etalon in dorintele multor entuziasti ai armelor, dar raportarea la oportunitatile oferite de US cu tari care, asa cum este si cazul nostru, fac cat unul (sau nici macar, in unele cazuri) dintre acele state unite, este dificila.

Densitatea populatiei, situatia urbanistica si mostenirea unei mentalitati refractare sportului cu arme, fac din tara noastra un camp dificil de insamantat cu germenii unei atitudini relaxate in domeniul armamentului si al serviciilor conexe. De asemenea, dupa o lunga perioada de timp, de circa 10 ani s-a deblocat accesul zonei civile la armele si poligoanele sportive - un interval scurt comparativ cu experienta americana. Sunt destule entitati (fie institutii sau formatori de opinie -media) care considera detinatorul de arma, respectiv uzul acesteia, o grava amenintare. Nu cred ca sunt necesare exemple, dar totusi, sunt accesibile daca cautati relatari despre incidente in care au fost utilizate arme de foc. Probabil de vina este si acest imens decalaj informatic si cultural dintre US si tara noastra. Astfel stand lucrurile, impunerea unor masuri de siguranta noilor poligoane nu a fost rezultatul dorintei unui monopol - acestea au izvorul in obsesia factorilor responsabili sa emita avize si autorizatii fara a fi condamnati in cazul unor accidente. Prin protejarea unei "grupari monopoliste", eu, inteleg ca se impun unele reguli acelora care doresc sa fie eliminati si altele, relaxate si usor de indeplinit - celorlalti, favorizand astfel una din parti in vederea obtinerii unor foloase oneroase. Pana acum, sub cuvant de onoare, va comunic ca nu a fost cazul. In toate poligoanele romanesti autorizate s-a cantarit cu aceeasi masura.

Vedeti, de aici o liniaritate evidenta a preturilor, foarte putin diferite in functie de zona geografica. Toate poligoanele romanesti trebuie sa indeplineasca urmatoarele cerinte de functionare:

- medic specializat in interventia de urgenta aflat sub contract cu proprietarul poligonului
- personal autorizat sa conduca tragerile – (atestati de politia judeteana in calificarea de "instructor in poligonul de tragere") aflat sub contract de munca inregistrat
- magazie de arme si munitii avizata de ITM si inspectoratul judetean de politie
- diverse planuri, regulamente, registre, note de magazie, etc - personal desemnat si avizat ca gestionar de catre IPJ-ul regional.
- sistem de monitorizare video si de alarmare conectat la o societate de paza care asigura interventia rapida
- daca poligonul detine mai mult de 15 arme, acesta trebuie sa aiba paza proprie (24h) inarmata calificata si avizata

- avize, dintre care unele au limita de timp (se reinoiesc periodic) emise de catre diverse institutii publice, altele decat politia romana: pompieri, mediu, urbanism, etc.

Dupa aceste conditii, urmeaza realizarea lucrarilor de protectie impuse de legislatia romana. In total, asa cum se observa, chiar daca nu detineti o astfel de amenajare, sumele necesare pentru subzistenta nu sunt neglijabile. Se pot calcula, desigur, si costurile de intretinere curenta, eventual o chirie, utilitati, precum si optionale diverse (asigurari incendiu, furt, calamitati naturale) sau cheltuieli neprevazute – inerente cum practica o dovedeste. In ceea ce priveste stricta desfasurare a activitatii, este nevoie de consumabile.

Americanul este obisnuit sa faca reloading si nu o data se plange public de costul munitiei de fabrica. La noi cu o singura exceptie (daca esti armurier autorizat poti reincarca munitie pentru teava lisa) acest lucru nu este permis. Deci faptul ca existenta se dovedeste scumpa, consumabilele in marea majoritate provin din import, existenta unor conditii de siguranta care ridica foarte mult costul realizarii unui poligon, pun in fata noastra o nota de plata foarte mare. Cum se imparte ea? Simplist cam asa: o parte si-o asuma investitorul si o parte incearca sa o recupereze din servicii catre cei interesati. Cati sunt cei interesati? Raspunsul meu are la baza 10 ani de munca - foarte putini. De ce? - ma puteti intreba. Raspunsul nu este simplu pentru cei avizati. Pot fi cauze economice, sociale sau pur si simplu o lipsa crasa de interes. Fiecare motiv poate fi analizat in parte, dar acest mesaj s-ar lungi foarte mult si am a vazut ca unora nu le prieste.
In patria fagaduintei o firma care produce echipamente de poligon, a realizat un material video care pune in fata unui viitor investitor cateva repere pe care trebuie sa le parcurga acesta. Am gasit odata, mai demult, un alt material asemanator care facea o analiza financiara asupra oportunitatii deschiderii unei afaceri in zona poligoanelor. Cum nu o mai gasesc, va redau esenta - cine nu vrea sa piarda banii trebuie sa deschida pe langa poligon si servicii conexe (ateliere de reparat arme, magazin, cursuri de pregatire, etc) si va asigur ca era vorba de America. Oricum in acest video ( http://www.youtube.com/watch?v=25H1k7oTQ08 ) sunt cateva chestiuni foarte importante de remarcat si eventual, de parcurs inainte de a pune bani pe o astfel de investitie.

Pentru o realista apropiere de America in primul rand, Romania trebuie sa stimuleze infiintarea de poligoane prin cateva modificari legislative cum ar fi:

- dreptul cetateanului de a detine arme de foc lungi sau scurte la cerere (fara calitati sau certificate profesionale)
- incadrarea armelor de foc lungi sau scurte intr-o noua categorie (recreationala) care sa nu oblige la apartenenta fata de structuri private sau publice (in engleza – just for fun, am in vedere excluderea asociatiilor de tot felul, sportive, vanatoresti, etc. drept conditie),
- accesul la producerea de munitie prin reincarcarea tuburilor trase;
- posibilitatea - in functie de situatia locala – de a infiinta poligoane fara elemente de siguranta costisitoare,
- posibilitatea functionarii acestora fara deservirea de catre personal calificat si implicit raspunderea penala sau administrativa in cazul unui accident din care pot rezulta distrugeri materiale, vatamare corporala sau deces, sa fie exclusiv in sarcina celui care l-a provocat.

Mai sunt cateva lucruri de rezolvat pentru a fi in situatia redneck-ului, dar oricum ce v-am prezentat pana acum este de domeniul SF-ului in Romania actuala.

Daca am realizat intalnirea cu domnul Gaucan, Secretarul General ANCA si sunt acceptate propunerile de favorizare a membrilor colectionari in poligonul Joita, atunci cu acordul moderatorilor, va prezint cateva tarife valabile din 01.09.2012, adica aproape un an de aplicabilitate. Cu sinceritate va spun ca tot ceea ce veti vedea a fost expus public in poligon si a avut ca efect o crestere de cel mult 5-6 tragatori nou veniti in toata aceasta perioada. Inclin sa cred ca nu preturile devin principala povara pe umerii celor care vor sa traga, daca doresc cu adevarat sa o faca – poate interesul nostru, al tuturor fata de sportul cu arma sau despre acest domeniu in general? Dintre toti operatorii, noi, in toata istoria existentei, am initiat cele mai multe campanii de atragere. O singura concluzie: pana acum rezultatele au fost sub asteptari. La fel se plang si ceilalti oameni din concurenta. In multe locuri trebuie umblat pentru a schimba lucrurile. Prea multe pentru o singura entitate, fie noi, fie altii mai puternici - asa cum se lauda pe aici.

Cam asa vedem noi lucrurile si v-am impartasit o parere bazata exclusiv pe date reale. Pentru calomnie, injurii sau altele asemenea, sunt alte entitati prezente pe acest forum.
In final imi cer scuze daca am mai gresit cate un cuvant sau o virgula dar, fac slalom printre profesie, familie si pasiune (CTS Tunari). Unii abia asteapta asta – cred probabil ca este arma cu care imi distrug reputatia. Gresit, sper. Stai luni de zile pe santier, intr-un anumit mediu si vei observa ca imprumuti nedorit ba una, ba alta pe principiul repetitiei. Impardonabil desigur dar imi cer totusi scuze. Dar eu, optimist din fire, vad in asta un pret prea mic pentru sansa de a reusi in acest an sa construim cel mai complet spatiu de tragere disponibil in Romania. Doar cu pasiune si ganduri curate.

Iata lista in vigoare la noi in poligon (urmeaza publicarea Protocolului cu preturi si facilitati - cand se va semna de catre ambele parti):

Talere : si glont

P.S. Scuze daca mesajele sunt lungi, incerc sa va transmit informatii si acestea nu sunt putine pe acest subiect.

daca vin singur sa trag pistol precizie platesc intre 60 si 100 ron/ora, insa daca vin cu patru prieteni si va inchiriez tot poligonul ne costa 25 ron pe fiecare ?

Toate preturile sunt valabile individual, adica "de persoana". Pentru securitate, o singura persoana poate trage tir in miscare - nu admitem mai multi participanti in acest stil. In general, aceasta optiune se adreseaza grupurilor de persoane, asa cum ati remarcat.Din ratiuni de spatiu nu pot publica toata lista si toate conditiile, dar sunt afisate in poligon - sala de curs (in dreptul locului unde se afla Registrul de Trageri). Ele servesc doar ca exemplu aici si sunt un raspuns la referirea fata de 100 lei/ora ca exemplu unic. Am aratat la finalul mesajului meu ca avem o politica de incurajare a celor care isi doresc sa traga dar mai jos sa mergem este foarte greu din motivele prezentate in continutul mesajului. Dorim sa va facem sa intelegeti ca CTS Tunari, pe toata perioada de existenta, cand am fost solicitati sau din initiativa proprie, a cautat sa-si ajute membrii sau simpli trecatori prin poligon. O vom face in continuare.

Stima domnule Cpt. Gabriel

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje Pagina 1 din 12
Du-te la pagina 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum