Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje Pagina 10 din 12
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatoare
Tirul sportiv
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Directorul regional IPSC (Romania) afirma:

"Nu am vazut nici o tinta IPSC. Totusi [b]USPSA (United States Practical Shooting Association) echivalentul Asociatiei IPSC Romania, este foarte bine reprezentat[/b].
Ma bucur ca intr-un final s-a inteles, chiar daca s-a ajuns la polemica, faptul ca lucrurile nu pot fi amestecate.
Am citit cu mirare declaratia cum ca nu se folosesc tinte IPSC la CTS Tunari si ca ar fi trebuit sa fim placut surprinsi de extinderea poligonului.
Despre tinte nu pot fi de accord cu aceasta afirmatie deoarece toata lumea poate vedea pe social media cum se folosesc Pepper Popper-ele IPSC la Joita (.....)"

In primul rand textul este contradictoriu in sine: "Nu am vazut nici o tinta IPSC. ( ......) ...toata lumea poate vedea pe social media cum se folosesc Pepper Popper-ele IPSC la Joita" Tintele tot tinte sunt, metalice sau din alte materiale, cata vreme sunt utilizate la inregistrarea si contabilizarea impactului unui proiectil.

Raspunsul (speram argumentat) nostru este:

CTS Tunari nu utilizeaza tinte metalice sau din carton identice din punct de vedere geometric sau dimensional cu cele ale organizatiei IPSC.Va anexam pentru conformitate si comparatie anexa din regulamentul organizatiei IPSC.
Tintele metalice prezente in poligonul nostru sunt asemanatoare modelului USPSA si au fost confectionate artizanal pentru clubul nostru in anul 2004 de catre un rezident in Romania, cetatean american, membru USPSA[/b].

Ne pare sincer rau ca nu am facut public pana acum acest amanunt esential.

Inspirati de acest gest am debutat cu actiuni de mica anvergura care aveau ca scop raspandirea unui nou format in randul tragatorilor si membrilor CTS Tunari, pasionati de tirul alternativ. In prezent, aceste tinte sunt utilizate in antrenamente sau manifestari neoficiale de promovare a tirului in miscare de catre membrii USPSA din cadrul CTS Tunari. Pentru conformitate va anexam copia cardului unuia dintre sportivii nostrii legitimati USPSA si asa cum excelent afirma domnul director regional al IPSC (Romania) - citam: "Un membru al Asociatiei IPSC Romania este automat membru IPSC International si are dreptul cumuland restul cerintelor (intelegem deplin care sunt acele cerinte - pentru conformitate. n.a.) sa utilizeze tinte si regulamente IPSC. Acesta este rostul membershipului." - tot la fel de bine un membru USPSA poate face apel la acelasi drept. Am afirmat ca respectam regulamentele si pe cei care sunt numiti sa le aplice in Romania iar in acest moment va oferim dovada ca nu sunt vorbe goale.

Din pacate, in urma analizei tehnice recente asupra tintelor metalice s-au identificat deosebiri dimensionale majore rezultand o forma diferita fata de cele regulamentare, motiv pentru care aceste tinte nu sunt considerate conform standardului USPSA.Avand in vedere acest fapt vom proceda la realizarea unor modificari structurale astfel incat, membrii USPSA vor putea realiza trageri pe tinte conforme regulamentului actual.
Atragem atentia cu toata seriozitatea ca participarea membrilor USPSA cu cetatenie (exclusiv) romana la competitii oficiale ale IPSC (interne sau internationale) sunt supuse acceptului directorului regional al IPSC Romania, chiar daca inregistrarea ca membru USPSA a oricarui cetatean din lume este posibila tehnic. Organizarea pe teritoriul Romaniei a manifestarilor oficiale USPSA nu este sustinuta sau promovata in prezent de catre CTS Tunari. Sustinem public practicarea oficiala a tirul dinamic la nivel national si international sub conducerea IPSC Romania.

In toata perioada cuprinsa intre anul 2009 si pana in prezent am fost acuzat pe rand de multe lucruri care ar fi adus, ipotetic, prejudicii IPSC. Am incercat sa ma apar publicand extrase de lege, imagini sau documente care elimina orice umbra de indoiala asupra onestitatii si bunului simt cu care am tratat orice dialog pe tema tirului dinamic. Cu toate ca in arhiva nostra se pastreaza in copie toate comunicarile din spatiu public cu oficiali ai IPSC Romania, doveditoare a unui tratament lipsit de respect fata de istoria clubului CTS Tunari precum si al membrilor sai - inclusiv dorinta exprimata obsesiv de a nu colabora cu oameni sau resurse oferite voluntar in slujba IPSC - noi nu vom continua polemica publica si ne rezervam dreptul de a ne apara interesele si onoarea prin actiuni absolut legale. Dorim sa ramanem in imaginea publica drept organizatia sportiva care a incercat in urma cu multi ani sa promoveze un nou stil de tragere si care a inteles sa lase locul (la momentul dobandirii calitatii oficiale) unor reprezentanti numiti de conducerea mondiala a IPSC, avand convingerea ca asa este corect. Consecintele gestului nostru au fost, din pacate, opuse fata de o atitudine de respect si normalitate constructiva. IPSC la nivel mondial ramane detinatoarea unei imagini foarte bune si prin alianta, IPSC Romania a dobandit o parte din ea. Este necesar sa demonstreze in timp, fara atacuri asupra altor entitati, ca se ridica la nivelul de respect de care se bucura IPSC in lume.

Avem regretul, insa, ca activitatea din anii premergatori aparitiei IPSC Romania nu este cunoscuta la nivel de Presedinte al IPSC sau a fost prezentata deformat din ratiuni obscure. Dupa aparitia oficiala a IPSC Romania, fara sa fie nevoie de o notificare oficiala asa cum uzanta o prevede, CTS Tunari a inteles voluntar sa nu mai organizeze nici un fel de actiuni de natura sa aduca asa -zise prejudicii tinerei organizatii. Refuzul IPSC Romania, prin vocea conducatorului acesteia, de a colabora cu CTS Tunari nu impiedica sportivii nostrii sa participe cu echipa Romaniei la manifestari internationale ale IPSC. In concluzie, public, ne retragem orice oferta de colaborare institutionala pana cand organizatia IPSC Romania nu o va solicita in mod oficial.

Ne disociem de orice tentativa de discreditare a clubului nostru sau a membrilor acestuia, in caz de recidiva vom actiona in instanta pe faptuitor fara ezitare.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=455285447857328&set=a.455282431190963.130914.382590415126832&type=3&theater

[/list]

Shooters Challenge,Poligon Joita
Saturday, May 18, 2013

Toate cele bune, de la Cluj!

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Colajul dumneavostra nu contine nici o tinta IPSC utilizata in poligonul Joita, asa cum am fost acuzati, indiferent de momentul in care au fost realizate imaginile.

Am precizat ca membrii USPSA din cadrul CTS Tunari se antreneaza si se reunesc la evenimente private in continuare. Acest lucru nu contravine regulamentului IPSC si nici nu va aduce un prejudiciu. Cu toate acestea am declarat ca in urma unei analize tehnice se constata faptul ca atat forma dar si dimensiunile fizice ale tintelor metalice sunt mult deviate fata de regulament, urmand a fi inlocuite. Sursa acestor alterari care declasifica tintele in cauza ca fiind identice USPSA este realizarea artizanala fara planuri de construire. (nu erau disponibile in 2004)Avand in vedere acest aspect, tintele metalice utilizate la noi in poligon, diferite fiind de cele oficiale ale unei organizatii (indiferent care), sunt disponibile pentru orice eveniment privat.

Exemplul prezentat de mine este din anul 2009, inainte de inregistrarea la judecatorie a ONG IPSC Romania. Avem dovada inregistrata pe scriptul RAW. Despre acest lucru vorbim.
Va rugam sa faceti o remarca documentata. Eventual, nu este tardiv, puteti prezenta scuze.

In particular va multumim pentru ca prezentati publicului dovezile care atesta ca in Romania exista conditii tehnice (cel putin minimale) pentru ca oamenii sa descopere un altfel de tir. Prin aceste actiuni, ati dobanditi multi adepti cuceriti de latura practica.
Va rugam, continuati.

Ultima modificare efectuata de catre tunari.ro la Vin Iul 26, 2013 1:19 pm, modificat de 1 data in total
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Directorul regional IPSC (Romania) afirma:

"Nu am vazut nici o tinta IPSC. Totusi [b]USPSA (United States Practical Shooting Association) echivalentul Asociatiei IPSC Romania, este foarte bine reprezentat[/b].
Ma bucur ca intr-un final s-a inteles, chiar daca s-a ajuns la polemica, faptul ca lucrurile nu pot fi amestecate.
Am citit cu mirare declaratia cum ca nu se folosesc tinte IPSC la CTS Tunari si ca ar fi trebuit sa fim placut surprinsi de extinderea poligonului.
Despre tinte nu pot fi de accord cu aceasta afirmatie deoarece toata lumea poate vedea pe social media cum se folosesc Pepper Popper-ele IPSC la Joita (.....)"

In primul rand textul este contradictoriu in sine: "Nu am vazut nici o tinta IPSC. ( ......) ...toata lumea poate vedea pe social media cum se folosesc Pepper Popper-ele IPSC la Joita" Tintele tot tinte sunt, metalice sau din alte materiale, cata vreme sunt utilizate la inregistrarea si contabilizarea impactului unui proiectil.

Raspunsul (speram argumentat) nostru este:

CTS Tunari nu utilizeaza tinte metalice sau din carton identice din punct de vedere geometric sau dimensional cu cele ale organizatiei IPSC.Va anexam pentru conformitate si comparatie anexa din regulamentul organizatiei IPSC.
Tintele metalice prezente in poligonul nostru sunt asemanatoare modelului USPSA si au fost confectionate artizanal pentru clubul nostru in anul 2004 de catre un rezident in Romania, cetatean american, membru USPSA[/b].

Ne pare sincer rau ca nu am facut public pana acum acest amanunt esential.

Inspirati de acest gest am debutat cu actiuni de mica anvergura care aveau ca scop raspandirea unui nou format in randul tragatorilor si membrilor CTS Tunari, pasionati de tirul alternativ. In prezent, aceste tinte sunt utilizate in antrenamente sau manifestari neoficiale de promovare a tirului in miscare de catre membrii USPSA din cadrul CTS Tunari. Pentru conformitate va anexam copia cardului unuia dintre sportivii nostrii legitimati USPSA si asa cum excelent afirma domnul director regional al IPSC (Romania) - citam: "Un membru al Asociatiei IPSC Romania este automat membru IPSC International si are dreptul cumuland restul cerintelor (intelegem deplin care sunt acele cerinte - pentru conformitate. n.a.) sa utilizeze tinte si regulamente IPSC. Acesta este rostul membershipului." - tot la fel de bine un membru USPSA poate face apel la acelasi drept. Am afirmat ca respectam regulamentele si pe cei care sunt numiti sa le aplice in Romania iar in acest moment va oferim dovada ca nu sunt vorbe goale.

Din pacate, in urma analizei tehnice recente asupra tintelor metalice s-au identificat deosebiri dimensionale majore rezultand o forma diferita fata de cele regulamentare, motiv pentru care aceste tinte nu sunt considerate conform standardului USPSA.Avand in vedere acest fapt vom proceda la realizarea unor modificari structurale astfel incat, membrii USPSA vor putea realiza trageri pe tinte conforme regulamentului actual.
Atragem atentia cu toata seriozitatea ca participarea membrilor USPSA cu cetatenie (exclusiv) romana la competitii oficiale ale IPSC (interne sau internationale) sunt supuse acceptului directorului regional al IPSC Romania, chiar daca inregistrarea ca membru USPSA a oricarui cetatean din lume este posibila tehnic. Organizarea pe teritoriul Romaniei a manifestarilor oficiale USPSA nu este sustinuta sau promovata in prezent de catre CTS Tunari. Sustinem public practicarea oficiala a tirul dinamic la nivel national si international sub conducerea IPSC Romania.

In toata perioada cuprinsa intre anul 2009 si pana in prezent am fost acuzat pe rand de multe lucruri care ar fi adus, ipotetic, prejudicii IPSC. Am incercat sa ma apar publicand extrase de lege, imagini sau documente care elimina orice umbra de indoiala asupra onestitatii si bunului simt cu care am tratat orice dialog pe tema tirului dinamic. Cu toate ca in arhiva nostra se pastreaza in copie toate comunicarile din spatiu public cu oficiali ai IPSC Romania, doveditoare a unui tratament lipsit de respect fata de istoria clubului CTS Tunari precum si al membrilor sai - inclusiv dorinta exprimata obsesiv de a nu colabora cu oameni sau resurse oferite voluntar in slujba IPSC - noi nu vom continua polemica publica si ne rezervam dreptul de a ne apara interesele si onoarea prin actiuni absolut legale. Dorim sa ramanem in imaginea publica drept organizatia sportiva care a incercat in urma cu multi ani sa promoveze un nou stil de tragere si care a inteles sa lase locul (la momentul dobandirii calitatii oficiale) unor reprezentanti numiti de conducerea mondiala a IPSC, avand convingerea ca asa este corect. Consecintele gestului nostru au fost, din pacate, opuse fata de o atitudine de respect si normalitate constructiva. IPSC la nivel mondial ramane detinatoarea unei imagini foarte bune si prin alianta, IPSC Romania a dobandit o parte din ea. Este necesar sa demonstreze in timp, fara atacuri asupra altor entitati, ca se ridica la nivelul de respect de care se bucura IPSC in lume.

Avem regretul, insa, ca activitatea din anii premergatori aparitiei IPSC Romania nu este cunoscuta la nivel de Presedinte al IPSC sau a fost prezentata deformat din ratiuni obscure. Dupa aparitia oficiala a IPSC Romania, fara sa fie nevoie de o notificare oficiala asa cum uzanta o prevede, CTS Tunari a inteles voluntar sa nu mai organizeze nici un fel de actiuni de natura sa aduca asa -zise prejudicii tinerei organizatii. Refuzul IPSC Romania, prin vocea conducatorului acesteia, de a colabora cu CTS Tunari nu impiedica sportivii nostrii sa participe cu echipa Romaniei la manifestari internationale ale IPSC. In concluzie, public, ne retragem orice oferta de colaborare institutionala pana cand organizatia IPSC Romania nu o va solicita in mod oficial.

Ne disociem de orice tentativa de discreditare a clubului nostru sau a membrilor acestuia, in caz de recidiva vom actiona in instanta pe faptuitor fara ezitare.

Am sa fiu direct ca sa terminam toata nebunia asta.
Asistam aici la exteriorizarile unui copil rasfatat care a fost lasat sa se joace intre oameni mari si la care I s-a dat atentie.
Cred ca s-a dat prea multa atentie.

Ca sa terminam cu argumentele de doi bani, revin la regulamentele IPSC.
Pepper Popper si Mini Pepper Popper sunt tinte IPSC marca inregistrata si chiar daca nu sunt folosite astazi, ele au fost folosite pana anul trecut de IPSC si raman in proprietatea intelectuala a IPSC. La fel si tinta Metric IPSC, Stop plate (cerc) si altele.
Un sportiv al USPSA face in USA ce ii este aprobat de RD US dar in Romania face ce ii este aprobat de RD ROU.
In regulamentul IPSC scrie negru pe alb ca poti fi membru IPSC doar in tara de resedinta. Cum Eugen S. Dima are resedinta in ROU, nu are cum sa fie membru IPSC USPSA. Fostul presedinte Michael Voigt care a semnat Membership cardul lui Dima a fost schimbat pentru nerespectarea regulamentului IPSC. DQ Astfel si Dima a luat un DQ.

Anii premergatori I-ai aratat tu prin toate mijloacele si au fost bine cunoscute, sau tu crezi ca toata lumea e proasta?
Tu zici ca ai facut un bine IPSC-ului cand l-ai invitat pe Ljubisa Momcilovici sa faca demonstratii. El chiar a venit cu suflet sa imparta ce stie. L-am cunoscut personal, l-am si arbitrat in meci, e un om extraordinar. Problema e ca l-ai pus intr-o situatie dificila intrucat prin promovarea fara Range Officer a IPSC nu ai facut altceva decat sa aduci un maxim prejudiciu de imagine IPSC, sa faci oamenii din Romania sa creada ca IPSC e fara RO cand defapt esenta este siguranta si prezenta Range Officerilor IPSC sub comanda carora poate doar avea loc orice eveniment IPSC.

In concluzie, ai accord scris pentru folosirea Pepper Popper-elor in poligonul CTS Tunari?
De ce ai afirmat ca din 2009 nu ai mai folosit tinte IPSC cand recunosti ca folosesti Pepper Popper IPSC?
Stiai ca daca modifici dimensiunea desenului sau modelului inregistrat nu te absolva de raspunderea penala pentru contrafacere?
De ce te ofensezi cand eu pe regulament si pe buna dreptate sesizez lucruri clare si de ce tu mereu vii cu argumente si cu romane care induc confuzie?
De ce nu ne lasi in pace?
Nu-ti ajunge tot ce ai enumerat acolo ca faci la Joita? Chiar nu-ti ajunge cat ai?
Te-am felicitat si iti doresc sa-ti vezi de drumul tau si sa ai success iar noi ne vedem de IPSC. Putem?

PS IPSC este ramura de sport diferita de IDPA avand regulamente diferite, apartenenta internationala diferita si principii diferite.
Asta ca sa anticipez noua serie de argumente care ar fi urmat.
Stop! Nu mai ai parte de consiliere gratuita sau de avertismente.

Domnule RD, de ce va exteriorizati atat de vulgar furia asupra unor oameni care sunt pasionati de tir la modul general?
Va afirm public statutul de unic reprezentant al IPSC cu toate ca numai injurii primesc in schimb. Ajut material oamenii sa se apropie de organizatia IPSC, folosesc numai cuvinte de lauda fata de IPSC, nu inteleg ce chemare launtrica va strabate de mereu dati cu parul in mine?

Fara nici o exceptie, oamenii cu care am discutat despre acest topic sunt consternati ca exista atata impotrivire fata de mine. Daca eram o piedica de orice natura in dezvoltarea IPSC in Romania, la diferenta generata de raportul de forte, matura IPSC cu mine pe jos. Uite ca nu se constituie in probatoriu ceea ce te obsedeaza pe dumneata si in ciuda afirmatiilor calomnioasa eu nu ma sustrag aplicarii regulamentului IPSC. Induceti oamenilor un sentiment de dezgust cand imi faceti descrieri jignitoare si avand ecranul in fata este foarte usor sa vada cine zice si cine face. Puteti sa ma jigniti cat va tin puterile pe forum (m-am interesat in amanunt, este imposibil de folosit in instanta ca proba) dar oamenii se mai intalnesc si pe strada nu numai virtual. Ce atitudine veti avea cand ma vedeti fata-in-fata? In functie de context, poate fi stanjenitor.

Ce doriti?

Vreti sa se interzica armele? NU.
Vreti sa se omologheze poligoane pentru IPSC? DA
Vreti sa aveti sportivi cat mai multi? DA
Vreti sa aveti cat mai multi entuziasti care sa va sustina financiar in realizarea practica a proiectelor? (Banuiesc) DA

Atunci cu ce va stau eu impotriva daca de 10 ani eu ma ocup cu acelasi lucru? Poate chiar acest fapt in sine, dar eu am considerat normal sa aveti rolul de promotor si reprezentant al IPSC, din acest motiv mi-am oferit disponibilitatea catre dumneavostra. Am incercat sa ma reprezentati si eventual sa folositi parte din agoniseala noastra.

Sunt convins insa, ca este vorba de bani. Bani pe care doar dumneata (si un credul - doi) i-ai vazut in zare si pe care vrei sa-i controlezi integral daca vor aparea. Exact ca in cazul FRTS (tot stomatolog ca dvs. este si mult blamatul fost SG) se pare ca fara o pregatire profesionala adecvata este greu sa fi credibil in fata celor care au habar cum stau lucrurile in practica tragerilor. Cine este copil rasfatat, domnule Barbuti? Cine a auzit ieri ca pusca face "poc" si vrea si el o jucarie? Eu? E penibila afirmatia domniei voastre, ca de altfel marea majoritate care se refera la mine. Daca activitatea profesionala in care sunteti licentiat ar fi constanta si fructuoasa nu v-ati ocupa atat sa jigniti oamenii pe forum. V-ar lipsi timpul.

Recunosc, este valabila observatia finala si in cazul meu, asa ca imi permit cu generozitate sa ignor in viitor orice aberatie nou emisa.
Am o veste proasta, oamenii pe care ii convingi zadarnic ca sunt un nimeni pe lume, au facut fata de mine si clubul nostru un gest concret care valoreaza cat un milion de scuze ale domniei voastre. Asta conteaza in fapt si tot asta va sta la baza evaluarii caracterului dumneavoastra in viitor.

P.S. Vad cum va editati cu frenezie postarile, o intrebare: de unde cunosti dumneata unde si care rezidente (cetatenii) am eu? Te rog, spune-ne, este interesant si pamantul poate fi inselator...
Mentiune: Nu am spus ca eu sau CTS Tunari l-a invitat le L. Momcilovic la Joita, am spus ca am indeplinit rolul de gazda si ne asumam acest lucru. Meritul financiar si al invitatiei este al unui membru CTS Tunari, prieten apropiat al sportivului. Aberati fara nici un motiv in incercarea ce a convinge lumea ca astfel de experiente sunt daunatoare IPSC. Stupid complet. In particular va spun, ca nu ne vede nimeni, Ljubisa este extrem de impresionat de dvs. La propriu, dar nu va spun in ce mod si pentru ca ati incercat sa-i faceti rau plangand la comandament, va respecta pe viata. Pe bune.

Domnule RD, de ce va exteriorizati atat de vulgar furia asupra unor oameni care sunt pasionati de tir la modul general?
Va afirm public statutul de unic reprezentant al IPSC cu toate ca numai injurii primesc in schimb. Ajut material oamenii sa se apropie de organizatia IPSC, folosesc numai cuvinte de lauda fata de IPSC, nu inteleg ce chemare launtrica va strabate de mereu dati cu parul in mine?

Fara nici o exceptie, oamenii cu care am discutat despre acest topic sunt consternati ca exista atata impotrivire fata de mine. Daca eram o piedica de orice natura in dezvoltarea IPSC in Romania, la diferenta generata de raportul de forte, matura IPSC cu mine pe jos. Uite ca nu se constituie in probatoriu ceea ce te obsedeaza pe dumneata si in ciuda afirmatiilor calomnioasa eu nu ma sustrag aplicarii regulamentului IPSC. Induceti oamenilor un sentiment de dezgust cand imi faceti descrieri jignitoare si avand ecranul in fata este foarte usor sa vada cine zice si cine face. Puteti sa ma jigniti cat va tin puterile pe forum (m-am interesat in amanunt, este imposibil de folosit in instanta ca proba) dar oamenii se mai intalnesc si pe strada nu numai virtual. Ce atitudine veti avea cand ma vedeti fata-in-fata? In functie de context, poate fi stanjenitor.

Ce doriti?

Vreti sa se interzica armele? NU.
Vreti sa se omologheze poligoane pentru IPSC? DA
Vreti sa aveti sportivi cat mai multi? DA
Vreti sa aveti cat mai multi entuziasti care sa va sustina financiar in realizarea practica a proiectelor? (Banuiesc) DA

Atunci cu ce va stau eu impotriva daca de 10 ani eu ma ocup cu acelasi lucru? Poate chiar acest fapt in sine, dar eu am considerat normal sa aveti rolul de promotor si reprezentant al IPSC, din acest motiv mi-am oferit disponibilitatea catre dumneavostra. Am incercat sa ma reprezentati si eventual sa folositi parte din agoniseala noastra.

Sunt convins insa, ca este vorba de bani. Bani pe care doar dumneata (si un credul - doi) i-ai vazut in zare si pe care vrei sa-i controlezi integral daca vor aparea. Exact ca in cazul FRTS (tot stomatolog ca dvs. este si mult blamatul fost SG) se pare ca fara o pregatire profesionala adecvata este greu sa fi credibil in fata celor care au habar cum stau lucrurile in practica tragerilor. Cine este copil rasfatat, domnule Barbuti? Cine a auzit ieri ca pusca face "poc" si vrea si el o jucarie? Eu? E penibila afirmatia domniei voastre, ca de altfel marea majoritate care se refera la mine. Daca activitatea profesionala in care sunteti licentiat ar fi constanta si fructuoasa nu v-ati ocupa atat sa jigniti oamenii pe forum. V-ar lipsi timpul.

Recunosc, este valabila observatia finala si in cazul meu, asa ca imi permit cu generozitate sa ignor in viitor orice aberatie nou emisa.
Am o veste proasta, oamenii pe care ii convingi zadarnic ca sunt un nimeni pe lume, au facut fata de mine si clubul nostru un gest concret care valoreaza cat un milion de scuze ale domniei voastre. Asta conteaza in fapt si tot asta va sta la baza evaluarii caracterului dumneavoastra in viitor.

P.S. Vad cum va editati cu frenezie postarile, o intrebare: de unde cunosti dumneata unde si care rezidente (cetatenii) am eu? Te rog, spune-ne, este interesant si pamantul poate fi inselator...
Mentiune: Nu am spus ca eu sau CTS Tunari l-a invitat le L. Momcilovic la Joita, am spus ca am indeplinit rolul de gazda si ne asumam acest lucru. Meritul financiar si al invitatiei este al unui membru CTS Tunari, prieten apropiat al sportivului. Aberati fara nici un motiv in incercarea ce a convinge lumea ca astfel de experiente sunt daunatoare IPSC. Stupid complet. In particular va spun, ca nu ne vede nimeni, Ljubisa este extrem de impresionat de dvs. La propriu, dar nu va spun in ce mod si pentru ca ati incercat sa-i faceti rau plangand la comandament, va respecta pe viata. Pe bune.

Editez dar nu cu frenezie ci pentru ca am spell assist in engleza activ si refac cuvintele modificate automat ca sa se poata intelege chiar si de cei care trebuie sa faca eforturi sa citeasca. scuze domnule.

Asa cum ne-am obisnuit, de cate ori vin concret cu regulamentul de atatea ori cauti sa distragi atentia cu chestii sentimentale ieftine care nu au legatura cu subiectul care te incrimineaza. Esti maestrul rasuflat al diversiunii.

Concret:

Articolul 6.5.1 din Regulamentul IPSC
All competitors must be individual members of the IPSC Region in which they normally reside. Residency is
defined as the Region where the individual is ordinarily domiciled for a minimum of 183 days of the twelve
months immediately preceding the month in which the match begins. Ordinarily domiciled condition is a
physical presence test and does not relate to citizenship or to any address of convenience. The 183 days need
not be consecutive or the most recent 183 days of the twelve month period. In any case, match organizers
must not accept any competitor from a foreign Region unless the Regional Director of that Region has
confirmed the competitor's eligibility to participate in the subject match.

Ai fost cumva plecat in USA 183 de zile pe an in anul cand ai primit acea legitimatie din punctual meu de vedere lovita de nulitate absoluta?
Poti dovedi?
Daca facem o statistica, nici un Presedinte nu a ramas pe functie dupa ce a avut contact cu tine si cunosc cel putin 3 Presedinti care nu vor sa aiba de lucru cu tine cunoscandu-ti trecutul.
Si nu e vorba numai de functii, si de aprobari, omologari, etc tot ce atingi se usuca. Noi ne ferim. Putem?

- ai declarant ca nu ai folosit tinte IPSC din 2009, fals dovedit de tine insuti si vazut de toata lumea dupa postarile voastre de pe FB - acum nu mai spui ca nu ai folosit tinte IPSC (te-ai razgandit) ci te aperi ca imaginile postate de voi nu sunt probe care stau in instanta... cool Wink

- ai promovat IPSC gresit fara Range Officer si ai pus pe Ljubisa Momcilovici intr-o situatie delicata acum a 2-a oara.
Chiar am sa-l intreb public daca e adevarat ce ai afirmat public.

In calitate de reprezentant legal al IPSC in Romania fac cunoscut faptul ca Eugen S. Dima NU este membru IPSC, nu are calitatea sa vorbeasca in numele IPSC si nu poate folosi nimic din ce este proprietatea intelectuala a IPSC.
Aceasta masura nu afecteaza in nici un fel membri IPSC si viitorii membri IPSC care pot sa-si desfasoare activitatea in viitoarele poligoane IPSC si pana atunci pot participa alaturi de ceilalti membri la competitii internationale.

Membri IPSC sunt uniti in jurul pasiunii pentru IPSC si nu in jurul unui om. Cine urmeaza un om va merge cu acel om, eu am oferit calea IPSC care este calea regulamentelor internationale IPSC.

Am depasit o etapa neplacuta dar absolut necesara, urmeaza etapa construirii de poligoane si relansarea sportului romanesc cu arme pentru care ma dedic trup si suflet.

Cu tot respectul!!! pentru oamenii de arme si pentru cei care vor sa promoveze, sportul cu arme ,in Romania...ca dupa cum vad, ca se scrie pe forumul- COLECTIONARILOR DE ARME-...cam multe poligoane asa DEODATA, cam multi campioni,cam multe deplasari,cam multe evenimente,cam multe "reprosuri", "agresiuni", "amenintari"...cam multe cartuse trase , din buzunarul organizatiilor specializate,cam multi sponsori,cam multi instructori si antrenori,cam multi offfficiali....si intr-un final Foarte multi bani...

Asta este din ciclul "Bah! vreti sa trageti pe banii vostrii??? am eu niste reguli" Hai lasati maneaua...lasati-o.

Vand poppere si tinte de toate felurile,trag la poppere si tinte de toate felurile,punctez la toate popperele si la toate tintele.

Respect toate regulile!!!atata timp , cat sunt reguli, "nu manele"

Hai !!! la poligoane , ca tirul se face "in foc" , nu la planseta ...

Ma mir , ca ANCA - o organizatie respectabila,nu se sesizeaza !!!!!

Cu tot respectul!!! pentru oamenii de arme si pentru cei care vor sa promoveze, sportul cu arme ,in Romania...ca dupa cum vad, ca se scrie pe forumul- COLECTIONARILOR DE ARME-...cam multe poligoane asa DEODATA, cam multi campioni,cam multe deplasari,cam multe evenimente,cam multe "reprosuri", "agresiuni", "amenintari"...cam multe cartuse trase , din buzunarul organizatiilor specializate,cam multi sponsori,cam multi instructori si antrenori,cam multi offfficiali....si intr-un final Foarte multi bani...

Asta este din ciclul "Bah! vreti sa trageti pe banii vostrii??? am eu niste reguli" Hai lasati maneaua...lasati-o.

Vand poppere si tinte de toate felurile,trag la poppere si tinte de toate felurile,punctez la toate popperele si la toate tintele.

Respect toate regulile!!!atata timp , cat sunt reguli, "nu manele"

Hai !!! la poligoane , ca tirul se face "in foc" , nu la planseta ...

Ma mir , ca ANCA - o organizatie respectabila,nu se sesizeaza !!!!!

Vad ca si tu continui sa bati campii ca si altii pe acest topic.(Ex Madur)
Diareea verbala pe care o emiti n-are legatura nici cu logica, dar, mai ales, n-are legatura cu topicul.
Daca numai atat poti, lasa topicul in pace!

Toate cele bune, de la Cluj!

Domnule Herteg, va rog sa nu va dati importanta,ca yo, nu am nevoie de comentariile dvs. Si apropos n-am chef de polemici, cel putin cu dumneavoastra .Iar cu logica si altele de genul asta...va rog...maneaua jos.

Nu stiu cum se mai poate comunica cu oameni pentru care actele jignitoare reprezinta unica forma de exprimare.

Cum emite cineva o parere personala incomoda, devine tinta insultei pe loc. Nu exista organizatie pe lumea asta, cu atat mai putin IPSC care sa tolereze la nesfarsit un astfel de comportament afisat in fata oamenilor potential interesati sa devina membri. Nu poti sa fi seful arbitrilor IPSC si sa folosesti termeni precum "diaree verbala" cand un om isi exprima o nedumerire. Cine te va respecta din pozitia si functia acordata de alt personaj pentru care insulta este un modul uzual de exprimare daca asa intelegi sa comunici cu oamenii? Poate cineva sa intervina si sa spuna daca vreodata eu sau Madur sau Mag Tehnica sau Cpt. Gabriel sau Shotgun, etc, am lasat un mesaj care a adus jignire si limbaj suburban in spatiul forumului? Daca da, rog sa arate macar un exemplu. Sa inceapa cu mine care intotdeauna am folosit formula de politete in exprimare chiar si atunci cand nu mai era cazul.

Vreti sa-l chestionati pe Ljubisa? Perfect - va rog sa publicati raspunsul domniei sale, dar original si asumat prin semnatura.

Spuneti ca Voight a primit DQ din functia de Presedinte al USPSA din cauza nerespectarii regulamentului? Din acest motiv nu ar mai fi presedinte?
Domnule, pe bune, glumiti? Cunoasteti articolul plin de elogii la adresa intregii activitati in fruntea USPSA, scris actualul Presedinte in revista asociatiei USPSA (Front Sight) chiar imediat dupa ce rezultatul votului l-a desemnat castigator?
Domnule, ce inseamna aceste afirmatii fata de oameni care au scris ani de zile pagini de istorie in tara lor. Pe bune, indiferent cat de montat esti pe cineva nu poti sa te arunci cu orice iti trece prin cap. Am sa caut in arhiva mea articolul de care va spun sa vedeti si cum a pierdut alegerile dar si ce parere au oamenii din USPSA despre Voight. Mai ales cat de mult este in continuare apreciat daca a fost pastrat seful delegatiei IPSC a SUA. Pot sa spun doar atat: ramai mut frate de ce spun unii!

Prin absurd, printr-un mare absurd, sa zicem ca ati avea dreptate, chiar credeti ca semnatura de pe membership-ul nostru este olografa, sau face parte dintr-o procedura standardizata? Credeti intr-un complot eu- Voight fata de dumneavostra? Credeti ca, daca erau emise prin frauda si atac la organizatia IPSC, acum nu erau retrase? Cat de aberant sa te porti pana ridicolul ajunge sa-ti combata atitudinea. Ma intreb.

Domnule eu in continuare afirm ca nu utilizez tinte IPSC. Daca aveti alta parere sau va cauzeaza prejudicii acest enunt sau aveti dovezi care sustin contrariul spuselor mele - ne vedem in instanta. Replica clubului nostru va fi mult peste masura asteptarilor dumneavostra, pentru ca asa cum bine spuneati, unele informatii le tinem pentru cand vom avea nevoie si se pare ca imi impuneti acest lucru, in ciuda repetatelor apeluri la calm venite din partea mea. Un singur lucru imi displace - stiu de pe acum ca orice lupta va avea un perdant vizibil dar o multime colaterali. Pentru colaterali prinsi in aceste apucaturi bizare, imi exprim regretul. Pentru mine nu este importanta nici macar o reparatie morala. Pentru dumneavostra ce este important?Orice actiune defensiva sin partea mea sau a CTS Tunari va fi in concordanta cu ceea ce veti intelege sa procedati fata de noi. Daca sunteti ferm convins ca toate actiunile dumneavostra sunt in spiritul si litera legii nu aveti nici un motiv de ingrijorare, asa cum si noi nu ne simtim cu nimic vinovati in fata IPSC.

O nedumerire - ce presedinti am pus sau schimbat din functie? Treziti-va din delir. Ce am "uscat" eu? Afirmati ca acele poligoane care acum functioneaza pe baza actiunilor comune proprietar - comisie FTRS (din care am facut cu mandrie parte) sunt "uscaturi"? De ce nu ne prezentati opinia "presedintilor" precum si a celor care acum FAC si RELANSEAZA TIRUL in poligoanele proprii? Feriti-va, pentru ca acolo unde ma duc las lumea tragand cu arma in poligoane absolut legale. Poate va displace.

Mai vedem noi Marius ce a obtinut acest tandem inseparabil dupa atatea pagini pline de murdarie. Lumea nu ne stie asa cum incearca sa ne prezinte si asta se va dovedi curand. Urmareste forumul.

Daca am acordul participantilor, astazi am avut o intalnire extrem de placuta cu cativa domni colectionari. Nu am deloc sentimentul ca cineva considera tirul romanesc ca fiind de relansat prin aceste metode. Da, sunt lucruri de imbunatatit peste tot, desigur - din acest motiv ne straduim sa aducem un infim aport. Se va cunoaste curand si probabil aprecia ca atare. Toata stima pentru Dl. Gaucan & Co. Mare placere imi face sa stau de vorba si sa-i urmaresc entuziasmul molipsitor si spiritul competitional al d-lui Cpt. Gabriel. Oameni de calitate. Toata stima.

Ultima modificare efectuata tunari.ro la Sam Iul 27, 2013 11:04 am, modificat de 9 ori in total

Am urmarit cu interes (la inceput) si apoi cu din ce in ce mai multa nedumerire acest topic . Nu am intervenit pina acum intrucit discutiile chiar daca erau un pic aprinse serveau cauzei. Dar vazind turnura lucrurilor si posibilitatea unor derapaje verbale din ce in ce mai aprige , imi permit sa intervin si sa spun ca discutiile aprinse de aici in nici un caz nu vor aduce beneficii sportului in general si tirului in special. In definitiv pasiunea pentru arme este cea care ne uneste si sub orice forma am practica tirul nu ne face mai diferiti. In definitiv nimeni nu detine adevarul absolut si discutii sterile despre cine a inventat nu stiu ce fel de tinte si cine are voie sa traga in ele sau unde are voie nu sunt relevante. Cei care detin poligoane si cei care promoveaza tirul ( sub orice forma) practic au un tel comun, iar orgoliile exacerbate mai mult strica. L-am cunoscut personal pe Dl. Barbuti si stiu ca se zbate (in felul dinsului) sa dezvolte o ramura a tirului sportiv, si de aceea inainte sa emit vreo parere am tinut sa il cunosc si pe Dl. Dima. Si cu dinsul am descoperit ca avem multe lucruri in comun si ca dialogul ii este cunoscut ca sa zic asa. Nu vreau sa ma erijez in vre-un mediator sau ceva de genul acesta, deoarece consider ca de fapt nu este nici un conflict , ci poate doar o lipsa de comunicare din varii motive. Discutia cu Dl Dima s-a fructificat intr-un mod util pentru membrii A.N.C.A care chiar daca nu sunt campioni ai tirului ( desi unii aspira la acest statut Very Happy ) sunt impatimiti ai armelor , si tirul recreativ pe care noi il promovam in cadrul asociatiei ii face sa se adune in orice poligon disponibil. Astfel am incheiat un protocol care ofera membrilor A.N.C.A accesul in poligon la niste preturi rezonabile, si speram ca la intilnirile asociatiei sa participe ca invitati orice sportiv fie el din IDPA ,IPSC, ISSF avind ocazia sa ne cunoasca si de ce nu sa ne impartaseasca din experienta lor.
Nu vreau sa inchei interventia mea inainte de a face un apel la moderatie in limbaj la toti cei implicati si sper ca acest topic sa poata continua intr-un mod constructiv altfel ma vad nevoit sa il inchid. Atrag pentru ultima oara atentia ca orice citare din postarile anterioare va duce automat la stergerea integrala a subiectului.

Stimati reprezentanti ai IPSC, sunt cateva subiecte de interes general (care au fost incluse gresit intr-un post - scriptum), adresate de clubul sportiv CTS Tunari, subiecte in stransa legatura cu topicul. Prin bunavointa dumneavostra va rugam sa oferiti lamuriri oamenilor interesati de IPSC in Romania.

Domnul Barbuti, director regional IPSC, citam: "Aceasta masura nu afecteaza in nici un fel membri IPSC si viitorii membri IPSC care pot sa-si desfasoare activitatea in viitoarele poligoane IPSC si pana atunci pot participa alaturi de ceilalti membri la competitii internationale." Trebuie sa intelegem din enunt faptul ca, pana nu se vor face poligoane IPSC, nu exista activitate de trageri IPSC in Romania? Activitatea practica este exclusiv internationala? Concret: unde se poate practica ACUM IPSC in Romania?

Liviu Herteg - oficial IPSC in Romania, seful corpului de arbitrii, citam: "Care parte a clarificarii oferite cu ceva postari in urma, conform careia, NICIUN poligon din Romania NU CORESPUNDE Regulamentelor,normelor si standardelor IPSC la ora acuala...(...)
Daca, in conformitate cu afirmatiile oficialului, nu exista poligoane omologate pentru IPSC in Romania, va rugam sa ne spuneti cum se sustine demersul asociatiei dvs. in dosarul nr.3841/13.05.2013 depus la MTS, in care solicitati recunoasterea PRACTICARII acest sport in Romania , conditie necesara pentru emiterea ordinului de ministru? Cum va ganditi sa organizati cele 3 vizionari MTS obligatorii daca ati afirmat ca nu exista poligoane omologate IPSC in Romania sau, daca ne confirmati ca in Romania nu permiteti organizarea de trageri IPSC la ora actuala, la ce solutie v-ati gandit? Se sustine concursul Start IPSC din luna August anuntat de pe platforma Facebook IPSC Romania si unde anume are loc?

Cum va ganditi sa infiintati (omologati) "poligoane IPSC" daca nu exista o astfel de rubrica in tipizatul de autorizare al politiei - adica poligon pentru sportul "X"?. Intelegem ca sustineti necesitatea unor poligoane dedicate IPSC, ISSF, AGVPS si eliminarea actualei proceduri de autorizare in functie de tipul armelor utilizate? In cat timp estimati dumneavoastra ca o sa fie gata primul poligon "IPSC" (daca se poate un termen, nu la modul general - "curand") si ce trebuie sa faca pana atunci membrii IPSC din Romania pentru a-si conserva forma, eventual pentru a progresa? Sunt intrebari legitime adresate domniei voastre prin mine de catre membrii CTS Tunari/IPSC si fata de care este normal sa raspundeti concret cu cifre si informatii de procedura. Poligonul nostru este un spatiu unde se organizeaza trageri in mod legal, dar, cel mai relevant este faptul ca suntem un club sportiv care reunim un numar mare de oameni interesati de activitatea pe care o gestionati. Asteptam raspunsul la obiect.

Un subiect care merita dezvoltat: cum trebuie sa intelegem, citez: "Noi suntem acolo ca le duc eu armele..(...)"? Aveti armament si munitie disponibila pentru cei care doresc sa practice tir IPSC, sau sunteti curieri pentru armele personale ale sportivilor?Va rugam, mai explicit concret ce fel de serviciu realizati? Adica, simplu enuntat: conditii, preturi, tipul de arma, marca, calibrul, procedura de utilizare in strainatate sau in tara? Sunt atat de multe informatii interesante si in mare legatura cu topicul. Este datoria dumneavostra sa prezentati public aceste lucruri, sa va sustineti afirmatiile, de aceasta data raspunzand celor care va intreaba, adica catre sportivii CTS Tunari/IPSC si apoi mie sau altor persoane care urmaresc acest forum.

Indiferent de felul in care alegeti sa comunicati cu noi, imi permit sa va transmit ca marea majoritate a practicantilor (constanti) de tir din Romania ar prefera sa existe un parteneriat intre toti cei care au ceva de oferit. Acest sentiment a fost cat se poate de clar transmis de cate ori am avut ocazia sa stam de vorba cu oameni interesati sau implicati cumva in poligoane, servicii, sport, inclusiv foarte recent. Aveti o dovada clara asupra acestui fapt din pagina dvs de Facebook cand in urma scuzelor pe care le-ati prezentat fata de mine, un numarul important de oameni au apreciat aceasta revenire la normalitate. Inspirat de continutul mesajului dvs. am considerat ca este momentul sa ne reconsideram pozitia si sa va facem o noua oferta de colaborare. Am considerat si vom considera in continuare ca avem o experienta utila dobandita atat in administrativ cat mai ales in practica. Rezultatul demersului se vede in aceste 10 pagini. Chiar daca am renuntat public la orice intentie de a pune in contact asociatiile noastre, va transmitem un apel la luciditate si daca altceva nu este posibil, macar este de dorit sa analizati inca o data consecintele de imagine sau practice care se revarsa asupra ambelor asociatii din aceste actiuni adverse. Precizam - fara sa dorim colaborarea sau includerea fortata in asociatia IPSC - ramanem in continuare admiratorii acestui format si avem in continuare o atitudine deschisa fata de ceea ce ne va rezerva viitorul.

Eugen Dima - CTS Tunari.

Regula moderatorului: "fara citate" sper sa se aplice tuturor, chiar daca ati avut intalniri si ati descoperit multe in comun, dati dovada de corectitudine in moderarea forumului. Urmarim cu totii cu atentia reactia.

Asa cum anterior am mentionat, nu am intervenit pentu insulte aduse mie personal, am intervenit strict cand cineva s-a luat de IPSC, pentru care sunt aici sa aduc clarificari in caz ca se fac afirmatii menite sa informeze gresit despre IPSC.
Agresivitatea celor care lovesc in noi este revansata cu reactie pe masura. Nimic personal.

Noi am constatat interesul deosebit aratat de acest Tunar punct ro pentru pasii legali urmati de noi pentru recunoasterea Tirului Dinamic in Romania si am constatat ca este preocupat cum sa "reusim" in acest demers si ma feresc sa-l citez ca moderatorul sa nu taie postarea mea dar e clar ca in conformitate cu spusele sale noi nu am mai avea unde sa fim vizionati de minister pentru recunoastere si alte aberatii. Daca ies public si afirm ca organizam pe 10 August meci la poligonul prietenilor mei din Cluj-Napoca Claudiu Fekete si Paul Schuller, in max 48 de ore parca vad ca si poligonul lor isi va pierde autorizatia de functionare. Decat sa fac un rau prietenilor mei, mai bine nu fac nimic si astept sa iasa normele si sa crape de ciuda in nemernicia lui acest complotor jalnic.
Astfel nu am sa ma citez pe mine insumi ci voi repeta cu alte cuvinte ce am mai scris cum ca nu mai ofer consultanta gratuita ne-membrului IPSC "stiti voi cine".
Cititorii acestui forum sunt constienti de faptul ca demersurile noastre sunt legale spre insatisfactia unuia care incearca din ultimele rasputeri sa insinueze altceva.
Dar vorba romanului: " lasa cainele sa latre ca va latra pana va muri".
Membri nostri au acces la informatii direct prin contul personal, nu au nevoie de interlocutor.
Interlocutorul sa-si vada de treaba lui si sa raspunda legal daca nu intelege cu titlu imediat sa renunte la a incalca drepturile intelectuale ale IPSC indiferent de motiv.

Din punct de vedere al regulamentului la care am facut deja referire (vezi primul text din regulamentul IPSC sub coperta inaintea cuprinsului) acceptata prin scuze o data de interlocutor, unul sau mai multe poligoane daca nu are/au acordul scris al RD, nu poate/pot utiliza nimic din ce inseamna proprietatea intelectuala a IPSC.
Faptul ca aceste poligoane nu au acordul RD se datoreaza in mare parte faptului ca nu au Range Officeri. Nu are rost sa continuam cu alte motive atata timp cat nu corespund fundamental.

Au fost retrase autorizatiile de la Ludus si CSM Timisoara ( fara nici o legatura ... Smile ) singurele locuri unde puteam sa organizam IPSC pana la publicarea normelor, locuri unde am mers constant dealtfel si iata ca a si venit replica de la interlocutorul foarte amabil cum ca nu avem unde sa merge, sa mergem la el. Jalnic. Chiar a crezut ca asemenea metoda va functiona? Mai vine si Magteh... care a fost invitat in fata Consiliului Director al IPSC Romania sa ia o decizie si a afirmat clar si raspicat ca nu intelege sa respecte regulamentele IPSC si ca merge pe drumul sau. Am respectat decizia lui si i-am anulat membershipul din IPSC. Acum s-a coalizat cu interlocutorul si fac front comun, frontul nemultumitilor care cauta sa imprime opiniei publice ca ar exista doua tabere si o lupta.
De fapt nu exista doua tabere in IPSC ci exista doar membri IPSC care se ocupa de dezvoltare si exista nemembri IPSC care nu au nici o treaba cu IPSC.
Totusi anumiti nemembri IPSC, cativa, cu o agresivitate extrema si fara nici o calitate, fac agitatie, pana la urma nerelevanta.
ham ham
Vestea buna este ca in anticiparea metodologiei de aplicare a Legii armelor si a standardelor de siguranta pentru poligon, am fost ieri langa Deva sa vad o locatie perfecta a unor membri de-ai nostri de acolo. Locul este perfect si amenajarea nu necesita decat mici modificari pt a fi la cheie.
Astazi merg langa Cluj, 10 minute de mers inapoi spre Oradea. Acesta din urma este perfect, incadrat intre 3 dealuri cu padure deasa in spate. Este ideal inclusiv pt carabina su stagii cu lungime de 350m, zona de siguranta fiind cu captare in 45gade in relief natural moale, dealul fiind foarte inalt. Fiind foarte foarte aproape de Cluj-Napoca, va fi unul din cele 5 poligoane reprezentative pentru circuitul National al IPSC adica cu minim 12 stagii + shooting bay + 3 safety area.
Unul va fi la Bucuresti, unul la Arad iar pentru cele doua locuri ramase deja am primit semnale din Timisoara, Oradea, dar si din alte localitati din tara. Concurenta aduce calitate si performanta.
E usor sa iesi primul cand concurezi singur. E groaznic ca inca unii gandesc asa. Suntem aici sa schimbam aceasta mentalitate.

Si in timpul cat compatrioti de-ai nostri incearca sa ne faca praf imaginea, noi continuam sa ne cladim reputatia si recunoasterea internationala.
www.cnsracing.org/gallery

Am si eu o intrebare: si in IDPA si in IPSC exista probe de shotgun, s-a incercat promovarea tragerilor de felul acesta?
E mult mai lejer sa-ti iei o arma lunga lisa decit un pistol, cred ca si poligonul e mai usor de amenanjat si trasul cu shotgun in sine este spectaculos.
Ce parere aveti?

IDPA - The International Defensive Pistol Association is the governing body of a shooting sport that simulates self-defense scenarios and real life encounters. Asa cum reiese din titlu (Pistol) nu pare sa aiba nimic in comun cu Shotgun.

IPSC - International Practical Shooting Confederation fiind organismul international care reglementeaza comportamentul in cadrul ramurii de sport "Tir Dinamic" la nivel international de 37 de ani, are ca disciplina pe langa Pistol, Carabina si Action Air si Shotgun.
IPSC organizeaza din 3 in 3 ani campionat mondial de Shotgun, ultimul anul trecut in Ungaria la Debrecen unde am avut doi sportivi care ne-au reprezentat ( Bogdan si Mishi ), am avut un oficial RO care a arbitrat pe stagii (Cecilia), un Helper (Katy) si subsemnatul ca RD.
Au participat mai multi membri ca vizitatori si ne-am intalnit si cu Vili Stancu (ANDA) - daca vrea, poate sa ne impartaseasca impresiile.
Cine doreste, poate urmari materialul video realizat despre eveniment si sa-si ia idei despre cum se pot si cum se vor amenaja si la noi stagii de Shotgun dupa publicarea normelor.
http://www.youtube.com/watch?v=skxQjdA61H0&sns=em

Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje Pagina 10 din 12
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum