Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 9
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatoare
Recenzii poligoane
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj Recenzii poligoane 
Poate ar fi util sa ne impartasim parerile vis-a-vis de poligoanele private prin care am fost.
Cred ca ar fi de folos acest lucru si pentru "consumatori" care adesea strabat distante apreciabile sa mearga intr-un poligon si pentru proprietarii acestor poligoane care si-ar putea evalua si configura serviciile si din ce spune "gura tirgului" .

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
O idee excelenta. CTS Tunari ofera pentru primele 5 evaluari ale Complexului de Tragere Anatolie Salceanu, indiferent, subliniem, indiferent de continut (pro/contra) un pachet complet 5,6 mm si un tricou personalizat CTS Tunari. Aceasta oferta este valabila 30 de zile incepand de maine.
Va multumim anticipat pentru interes si obiectivitate.

Nota: pachetul si tricoul se ridica dupa postarea recenziei si necesita o dovada ca sunteti autorul acesteia. De exemplu la finalul randurilor puteti semna cu numele real.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
As fi vrut sa amin dicutiile despre Joita dupa evenimentul care va avea loc acolo sambata insa cine rezista la un pachet gratis? Smile
Deci despre poligonul Joita :
1. Aspect general: spatii largi , verdeata multa, constructii civilizate amenajari de lemn, pe scurt relaxant, poate un pic prea relaxant ca era cam multa "liniste" pe acolo, aspect ce cred ca poate fi schimbat . Venind din Ploiesti am facut cam o ora jumatate , dupa aia ni s-a aratat un drum mai scurt, oricum pentru unul lipsit de simtul orientarii nu e chiar facil sa nimeresti din prima, insa gazdele sunt destul de amabile incit sa te ghideze prin telefon pina nimeresti.
2. Dotari: are cam tot ce pofteste inima unui tragator de talere( cel putin pentru un novice ca subsemnatul), skeet , trap, sporting, parcurs vanatoresc, poti sa tragi de la umbra, declansatoare cu comanda verbala, pacat ca nu au niste dispozitive sa spargi talere ratate cu privirea Very Happy .
Poligonul de glont ma pune in dificultate, nu pot sa spun nici ca este mare nici ca este mic, din spusele proprietarilor are 25 m lungime dar pare ceva mai mic decit fratiorul lui de la FRTS. Oricum are amprenta "dinamica" - tinte reactive de toate felurile, bannere cu specific, etc. Ne-au pus insa la dispozitie si tinte de precizie. Nu stiu daca lumina pe linia de tragere si in zona tintelor a fost studiata sau am nimerit intr-un moment prielnic al zilei dar iti da o senzatie f. placuta. Ce nu mi-a placut, nu au pe cineva acolo sa-ti tina mina si sa declanseze in locul tau si e cam frustrant cind vezi ca nu le faci paguba la cartoane.
Am mai vazut si o sala de conferinte care "pe persoana fizica " nu m-a emotionat dar e un plus atunci cind se organizeaza activitati de grup. Ce m-au incintat erau pregatirile pe care le-am vazut pentru deschiderea unui magazin de arme si munitii, o noua linie de tragere de 50m si un viitor poligon indoor.
3. Personal: civilizat, afabil, instructorul din poligon deosebit de ferm in privinta regulilor de siguranta ( aviz amatorilor). Ceilalti sunt sportivi titrati, cel care se ocupa indeosebi de talere este component al lotului national FRTS, ceea ce ma va face sa-i caut compania inaintea deschiderii sezonului de vanatoare ( inca 18 zile Mad ).
4. Preturi: civilizate fata de "ultimile noutati" de la FRTS ( pol.Iosif Sarbu) cu tot felul de variante de abonament, "ora tragatorului fericit" s.a care insa sunt afisate numai in poligon nu si pe site-ul oficial, mai mari fata de cele de prin vestul tarii ( din auzite si numai pe partea de pistol).
Pe scurt, merita vizitat.
5. Recomandari(am voie sa fac?):informati-va mai bine publicul online, site-ul oficial nu da tot ce poate din el. Si inca ceva( nu pot sa ma abtin) - eu ma duc in poligon in general in doua ipostaze, de plictiseala cind mai vreau sa petrec citeva clipe frumoase cu prietenii si atunci cind vreau sa vad cum trage o arma , reglaje s.a.m.d . As mai veni intr-o a treia ipostaza- sa invat sa trag din ce in ce mai bine si sa concurez, la nivel de club , amical, cu alti tragatori macar o data pe luna , nu stiu daca exista si varianta aceasta in general, in tara, nu numai la Joita.

As vrea sa scriu despre poligonul indoor de la Cluj. Am participat in acest poligon la Cupa Steyr de anul acesta pentru prima data, si singura problema pe care am avut-o a fost frigul. Practic era mai frig inauntru ca afara.Aici ma refer la spatiul de asteptare si pentru vizitatori. In schimb in poligonul efectiv a fost mai bine , poate si datorita faptului ca te mai incalzeai cind ajungeai pe linia de tragere ( exista un incalzitor electric.). Altfel personalul a fost de nota 10. Mi-a placut ideea de captusire a peretilor si cred ca este o solutie destul de ieftina ( lemn) . Multe linii de tragere ceea ce inseamna ca e loc de mai multi tragatori si nu te prea " stringe" la umeri.
Cred ca vara este mai agreabil.

Referitor la ce a scris CPT. Gabriel subscriu , dar as vrea sa ma pronunt dupa ce vom avea prima intilnire a asociatiei in poligonul de la Joita.

Multumim pentru review, sigur orice sugestie este mai mult decat bine primita. Upgrade la site se face cu siguranta in acest an, dar, asteptam sa includem toate facilitatile in curs de finalizare.
Foarte civilizat si la obiect. Personal, nu am incredere intr-o recenzie fara pro si contra. Nu poate fi obiectiva, mai degraba este reclama.

Acum partea cu gauritul tintei are multa modestie, grupajul vazut de mine il sperie si pe Ghetu si nu este putin cand spun asta. Ce nu prea inteleg este partea cu amenajarile din lemn. Daca legea imi permitea, dupa cum ati vazut la fata locului puteam cu bani foarte putini sa facem nu unul, minim trei poligoane de glont, exclusiv folosind groapa cea mare.Asa ne-au mancat banii "normele" si betoanele, cei drept captusite cu lemn. Poligonul de glont actual are exact 25 m (locul tintelor ISSF - CFP x 12 m latime. Pe verificate.

Asteptam cat mai multe pareri, indiferent de locatia poligoanelor, administrator, etc.

P.S.: Din relatarile membrilor CTS Tunari, poligonul din Cluj este condus de o echipa bine sudata care a organizat ireprosabil tot concursul. Micile neajunsuri legate de spatiile auxiliare sunt inerente oricarui poligon in dezvoltare.
La noi, dupa ani de existenta inca mai construim si nu suntem multumiti de cat am facut. (probabil nu vom fi niciodata).

Imi permit sa va recomand cateva poligoane pe care eu le consider bine, unele excelent dotate, spre vizionare si recenzie.

Poligonul Mag Tehnica Timisoara (glont)
Poligonul CRTS - Negoiesti (talere)
Poligonul de sporting din Satu Mare (talere)
- cel mai bine utilat poligon din Romania pentru FITASC - specialitatea Sporting , gazda recenta a unui important eveniment international cu multe vedete din lumea mare, iar in luna August are loc aici Campionatul Romaniei (FRTS) de Sporting pe care, fac un pronostic de - sa zicem - cunoscator, un proprietar de poligon din zona Clujului, are mari sanse sa-l castige (Florin U.)

Poligonul din Husi (talere)
Poligonul de talere Ludus
Poligonul UTI (glont)
Poligonul din Brasov (glont)
Poligonul Amis Hobby (sat Zmeura Pitesti) talere si glont
Poligonul de tir din Targu Mures (talere)
Poligonul din Arad - Pecica (talere)

Deliberat am mentionat doar poligoanele private pentru ca acolo sunt investitii realizate din munca oamenilor pasionati cu adevarat si merita promovati ca atare. Dupa cum se vede, infrastructura exista, locatii excelente sunt disponibile in toata tara si, fara nici o indoiala, asa cum stim toti, buldozerele freamata sa construiasca altele.

Stima.

Last edit: O veste buna pentru cei care detin poligoane si practicantii cluburilor proprietare. Am fost anuntati de curand despre urmatoarea actiune: pentru anul competitional 2013-2014, FRTS, primeste din partea poligoanelor si cluburilor afiliate, propuneri de gazduire a etapelor de campionat, in functie de dotari si probe, in scopul consolidarii experientei competitionale prin diversitate. Propunerile se depun la Secretariat in atentia Antrenorului Federal. Nu este o procedura noua, dar in urma unor modificari administrative, se pare ca noul Birou Executiv are o intelegere mai buna asupra necesitatilor de pregatire ale sportivilor. (echipa este acum formata exclusiv din oameni de sport cu multa experienta competitionala)

Cat de importanta poate fi aceasta schimbare? La nivel national se acorda sansa cluburilor mai putin bogate sa gazduiasca calendarul oficial, cluburi pentru care, fiecare banut este dramuit cu grija, iar drumul pana la Bucuresti nu era intotdeauna usor. Poate fi o veste buna pentru dumneavostra daca aveti inca spiritul competitional viu, pentru ca vine tirul mai aproape de casa. Poate fi "relansarea" unei proceduri care a dus in trecut la descoperirea de campioni europeni, mondiali, etc, efectiv de pe campul unde pasteau oile. Bravo lor daca revin la tirul catre mase. Merita si acest pas o recenzie, pe undeva sau macar un spatiu unde se poate vorbi despre tir si problemele sale (inclusiv vestile bune) fara sa fie perturbat inutil.Sper sa nu fie cu suparare indepartarea de topic.

Ultima modificare efectuata de catre tunari.ro la Lun Iul 29, 2013 3:03 pm, modificat de 1 data in total
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Oricum maine scriem despre UTI, poate dau si ei vreo sapca ceva si pina la sfirsitul sezonului ne imbracam si noi Laughing.

Despre UTI as putea scrie pagini avind in vedere colaborararea A.N.C.A cu acest poligon. Cel putin la acest moment nu cred ca exista un poligon particular mai bine dotat si organizat decit cel de la UTI. Echipamentele sunt de buna calitate, iar conditiile ( aici ma refer la incaperi, iluminat, climatizare) sunt foarte bune. Ca minus as vedea doar faptul ca exista doar 3 linii de tragere , iar in cazul unui concurs cu mai multi participanti timpul se lungeste mult si datorita faptului ca sala de asteptare se afla la parter iar poligonul la subsol. Dar in conditii normale nu a ide ce sa astepti, mai ales daca iti faci programare.
Alt lucru bun este posibilitatatea de a achizitiona munitie de la magazinul propriu, lucru ce te scuteste de a alerga prin oras la diverse magazine. Deasemenea posibilitatea de a repara o arma este un alt bonus.
Dar cel mai imortant atu sut instructorii. Aici trebuie sa il remarc in mod deosebit pe Dl. Tanase care cu tact si zimbetul pe buze te corecteaza si nu te face sa te simti prost ca ai gresit.
Chiar daca i-am luat piinea de la gura lui Cpt. Gabriel sunt convins ca va gasi si el ceva de spus despre UTI.

Ca minus as vedea doar faptul ca exista doar 3 linii de tragere.

...și că linia de tragere are numai 15 m Twisted Evil altfel, e cel mai modern din câte am "vizitat",
au nu doar magazin ci și un armurier experimentat, pe dl. Burghel.
Începusem un topic asemănător pe un alt forum, sper să nu fie problemă că dau linkul:
http://www.arw.ro/forum/viewtopic.php?f=10&t=3197
Sper să se mai adauge și alte poligoane la listă.
Smile

Mesaj Poligon UTI 
Sa tragem si in cei de la UTI Smile :
1.Aspect general: cel mai bine se incadreaza in sintagma "office" sau "business class", situat in plin oras, usi batante, "front office" cu decolteu generos, ce sa mai vorbim, e prezentabil.
2.Dotari:sala de asteptare in stilul general al cladirii, grupuri sanitare , magazin de arme, sisteme de inchidere automate ( doar e proprietatea UTI nu ?) insa poligonul e mai pentru bussinesmen adica high tech dar micut, asa cum au spus si antevorbitorii mei . O problema am observat acolo vis a vis de dotari - instalatia de ventilatie preia gazele de la service-ul din apropiere si le baga drept pe linia de tragere, ceea ce pe timp lung e cam suparator. Un mare atu este magazinul de arme si munitie precum si atelierul de armurarie.
3.Personal: aici echipa de la UTI te face sa treci cu vederea orice ai putea gasi negativ in poligon, incepind de la "staroste" dl.Tanase si continuind cu ceilalti doi "acoliti" dl.Burghel si dl. Filip, care, cred ca toti au un singur obiectiv , cum sa te faca sa te "imbolnavesti" de trasul cu pistolul. Unul iti vorbeste blajin si iti explica calm cum sa iei linia de ochire , cum sa apesi pe tragaci, altul iti povesteste de concursuri aplicative si-ti mai surubareste la pistol iar altul te incurajeaza de zici ca participi la olimpiada la fiecare tragere. Nu stiu daca trebuie sa le multumesc sau sa-i reclam dar cert este ca pe mine m-au " infestat" Smile .
4. Preturi: din ce cunosc eu oferta publica nu are decit o varianta de pret pe ora si pe jumatate de ora, nu stiu sa existe variante de abonament, pretul la modul general cam cel mai mare din Bucuresti.
5.Recomandari: daca mi-am permis in cazul celor de la CTS Tunari, imi iau nasul la purtare acum si fac pe consilierul cu toti - desi bine gindit de la inceput si la fel de bine pus in opera , poligonul UTI e cam in zona de maxima dezvoltare. Tocmai as fi vrut sa zic ca nu este poligonul ideal pentru activitati sportive, insa aici am organizat, si , probabil vom mai organiza evenimente de tir recreational ( daca nu se supara dl. Tanase pt. review Smile ). cu toate astea cred ca s-ar mai putea largi si ieftini pe ici pe colo gama de munitie comercializata si ar putea incerca niste facilitati pentru cei care doresc sa vina mai des.

Am fost si eu in citeva poligoane sa trag in caliate de civil pasionat si nedetinator de arma intrucit"nu am calitatea enuntata de lege"Am participat la concursuri de Tir sportiv atit de precizie cit si dinamic. Am tras in tara la Timisoara la Magtehnica, CSM,Joita, Cluj.Voi incepe cu Timisoara intrucit aici am fost initiat la poligonul Magtehnica unde trag saptamanal cind am timp si pot. Am tras in poligonul CSM din Timisoara la un concurs IPSC.Am tras la Joita in cadrul Tactical Chalenge de citeva ori si am tras o singura data la cupa Steyer la Cluj.

Magtehnica este un poligon pe placul meu indoor cu 4 linii de tragere suficient de mare pentru targere de precizie cit si pentru dinamic. avantajul poligonului indoor este clar in sensul in care se poate trage si atunci cind ploua sau conditiile meteo nu permit outdoor sau cand poligonul outdoor lipseste cu desvarsire.
Dl Stanus este unul din cei mai experimentati antrenori si instructori de poligon,(opinie personala)care are rabdarea si priceperea necesara sa invete pe oricine sa traga in conditii de siguranta dar si pentru a face performanta.Poligonul este bine gindit si echipat cu multe arme, ventilat ,climatizat .In poligon se pot organiza concursuri atit de precizie cit si dinamic. Am participat la aproape toate concursurile organizate.

Poligonul CSM Timisoara (din pacate suspendat) dar trebuie mentionat.Am participat acolo la Cupa Start IPSC. Poligon outdoor care a fost foarte bine gindit dar in paragina, lipsesc utilitati apa WC in padure!. Este generos cred ca daca ar fi reabilitat poate gazduii concursuri de tir .

Poligonul Joita este un poligon de exceptie cu spatii amenajate de tragere foarte generoase, bine gandite, personal prietenos si foarte bine pregatit,un poligon ce poate gazduii diverse probe de tir de precizie, agrement,dinamic, vanatoresc, talere.Am participat la citeva concursuri Tactical Challenge si am ramas placut impresionat de organizarea de exceptie.Entuziasmul si profesionalismul fac casa buna la Joita.

Poligonul Cluj este un poligon indoor generos,am participat la Cupa Steyer.Poligonul este OK poate gazdui concursuri de tir precizie si dinamic,probabil ca in timp mici neajunsuri vor fi rezolvate.Incalzirea spatiilor adiacente, mai multe arme vor aduce mai multi tragatori.

Nu am facut referire la costuri intrucit opinia mea nu este de referinta ,personal cred ca oricine doreste sa traga poate sa o faca ,exista poligoane, oameni foarte bine pregatiti atat pentru initiere cit si pentru performanta .Sportul cu arme nu este ieftin si implica in primul rind seriozitate si respect. Dupa aceea resurse.E firsc sa platesti ceea ce consumi atit munitie, chirie arma ,daca nu detii ,cit si invatatura pe care nu o vei obtine din lectura.Totul costa bani,sa construiesti un poligon, sa-l intretii, sa platesi oameni,sa obtii autorizatiile necesare, tot.Performanta in tir inseamna munitie trasa ,arme care se si defecteaza si trebuiesc inlocuite, antrenament de specialitate.Daca tirul sportiv este scump va invit sa verificati ce costuri sunt in sportul cu motor.

Pana atunci rahat pe teava

Multumim Lucian pentru cuvintele frumoase. Nu stiu cat de usor este pentru tine sa treci prin Bucuresti, dar imi face placere sa te invit in poligon oricand ai ocazia. Stima.

domnule lucian, faceti o eroare grava cand comparati sporturile cu motor cu tirul vis-a-vis de preturi.
tirul cu arma ar fi trebui sa fie una dintre cele mai ieftine activitati in aer liber.

cum adica, vin cu pistolul meu, cu munitia mea, trag o ora si platesc 100lei? Shocked
este enorm de scump sa mergi in poligon in romania, domnii patroni de aici baga legea in fata, si de aici costurile mari. ca orice romani afaceristi, se asteapta sa scoata repede investitia.

eu o inteleg si pe-asta cu gazonul, luxul, etc.

dar as dori si un poligon in aer liber format din cateva standuri de tragere de lemn, tinte de hartie, un instructor supraveghetor si un damb de pamant in spate. ca in armata. pret 30 de lei/ora cu arma si munitie proprie.

Domnule Bogdan vorbiti poate despre cei care sunt recent aparuti, cu toate ca nu este corect nici fata de dumnealor sa-i acuzati in mod direct de un anume lucru fara sa oferiti informatii despre conditii, servicii, etc. Vreau sa spun ceva de genul: am gasit o groapa fetida plina de buruieni, nici tipenie de om, nu tu tinte, nu tu drumuri, nu tu WC, si nesimtitul de proprietar imi solicita 100 lei/ora, sau opusul acestor constatari, evident cu amprenta lor asupra parerii generale.

Oricum noi nu cred ca ne vizati din doua motive: 1.) am bagat mai multi bani decat vom putea recupera intr-un timp decent, avand actualele costuri de intretinere raportate la venituri; 2.) avem aproape 11 ani de existenta, deci am depasit termenul pentru recuperare in "in timp scurt".

Respect.

Am o rugaminte, nu doriti sa vizionati (nu neaparat sa fiti client sau membru) clubul nostru si dupa aceea sa faceti o recenzie asupra conditiilor, tarife (inclusiv a celor speciale gen Happy Trigger) eventual si o vorba despre legatura dintre ele?
Va multumim anticipat.

Topicul se refera parca la RECENZII, adica ce v-a placut sau ce nu v-a placut dintr-o experienta personala avuta in oricare dintre spatiile de tragere existente, private sau subventionate de stat.

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 1 din 9
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum