Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 7 din 9
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatoare
Recenzii poligoane
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)

Ma refer la lupta sau campul de lupta avand in dotare doar o arma usoara...pistol, SMG sau chiar pusca de asalt. SMG e denumit la noi pistol mitraliera, cu toate ca si Glock 18 trage automat si nu este pistol mitraliera.

Dat fiind ca la aceste arme scurte, fiecare abatere sau deviere de teava te pot scoate usor din unghiul de siguranta al poligonului, un asemenea poligon risca sa fie shifonat usor in laturi!!

Un super weekend va urez....

Sorin.

Daca as fi avut rabdare sa scriu despre poligonul Joita pina azi as fi spus ca nu conteaza ce dotari are, ce se mai pregateste acolo cit timp este locul unde ai cum si cu cine sa inveti sa tragi. Ieri, impreuna cu prietenul Sfx am inceput sa descoperim ce si cum cu IDPA sub tutela lui Eugen Dima caruia de ieri nu ii mai spun decit:"dom' profesor"! Banui ca deja ati inceput sa radeti dar va spun ca dupa ce am repetat acasa de citeva ori tema data pe e-mail si dupa tragerea de ieri, chiar daca la Joita ar fi un teren viran unde te bate soarele in cap si vintul in spate, daca Dima ar fi acolo ne-am duce si noi!

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Sorin.

Chiar "profesor" nu sunt, dar, cand pot si pentru cine merita, mai schimbam o vorba-doua pe "teme practice". Iti multumesc pentru gandurile bune si ma bucur ca trecerea din fata calculatorului in spatiul poligonului nu iti aduce dezamagire. " Ingredientul secret" care te atrage in poligon Gabi, (am incercat pana acum exclusiv o aclimatizare cu diferitele stiluri, antrenamentul efectiv abia urmeaza...) este de fapt relatia dintre noi ca oameni, pentru ca, in opinia mea, competenta in "consiliere" este limitata de propria mea experienta. Pot sa-ti transmit o cantitate oarecare de informatie, dar prietenie si respect - nelimitat!
Ma bucur ca suntem compatibili asa cum de altfel imi este usor sa cooperez cu oameni educati, cu experienta sociala bogata. Pentru voi, Clubul CTS Tunari nu se menajeaza financiar si incearca sa isi onoreze promisiunile, inclusiv cele care se refera la prezentarea unor persoane cu multa experienta practica.

Stima tie Gabi, lui Sorin, Mihai - (omul cu revolverul fara... catalizator), Shotgun, Adi (SFX) si tuturor oamenilor minunati din Asociatia ANCA pe care am avut ocazia sa-i cunosc personal sau prin mesajele lor de pe forum. Aprecierea mea sincera celor care au exprimat in postarile lor obiectivitate, ratiune si decenta (ex. Violiv).

In ceea ce ma priveste sper sa fie inceputul unei frumoase prietenii. Va astept oricand va face placere sa ne vedem.

Respect. Eugen Dima

P.S: Am o nedumerire, sunt putine recenzii si nu acopera nici jumatate din poligoanele existente. Sa fie oare un interes scazut fata de topic sau fata de activitatea de tragere, in general? Daca imi permiteti un sfat, acela este - vizitati si expuneti experienta cu cat mai multa obiectivitate posibila. Colegilor vostrii, celor mai noi membrii, noua - administratorilor, ne faceti un real serviciu care, in timp, poate produce efecte favorabile dumneavoastra. Nu imi este inca clar daca colectionarul obisnuit este doar un admirator al armelor sale sau doreste sa le utilizeze in mod practic. Poate sunt si unii si altii. Eu personal sunt pasionat de armele vechi dar imi place foarte mult sa le vad in functiune.

Cel putin la noi, sperand sa fi rezolvat obstacolul financiar, transmitem un mesaj celorlalti, care, afland de pasiunea dumneavoastra vor proceda, probabil, la fel. Este un gand, nu o critica, poligonul nostru este prezent in opinia voastra, dar merita si alti colegi un rand -doua. Din solidaritate cu cei care impartasesc aceleasi griji ca si noi ma adresez dumneavoastra, nu din generozitate ipocrita. Vreau sa fiu bine inteles.

Asadar va incurajez sa mergeti in poligoane. Ajutati-ne prin recenziile dumneavoastra sa va oferim serviciile asteptate.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
cind o fi si la noi macar pe jumatate ?

Daca imi este permis, am un raspuns la intrebarea ta, Gabi.

1. Cand armele scurte se vor putea achizitiona si utiliza in Romania, de catre cetateanul obisnuit, la fel ca in Italia. (eventual ca in alte tari civilizate din Europa/lumea mare) Pentru a forma o masa de practicanti avem nevoie de acces la materialul sportiv strict necesar fara conditii imposibile, deci, fara aceasta etapa indeplinita nu se poate naste interesul in randul publicului la un nivel suficient de mare incat sa fie comparabil cu alte tari.
2. Cand MTS va recunoaste practicarea IDPA ca sport in Romania fara sa respinga, pe baza unor motive lipsite de suport legal, dosarele depuse de structurile sportive care reunesc practicantii IDPA. Aici mai este o urma de speranta legata de instanta de judecata. Vom vedea rezultatul demersului si apoi mai vorbim despre sansele unui anume gen de tir, altul decat cel clasic.
3. cand vor exista suficiente poligoane (sau alte entitati private) la nivel national care pot si doresc sa promoveze, eventual sustine financiar, astfel de manifestari sportive.

Stima.

P.S.: Apropo, primul pas spre consolidarea unitatii noastre, respectiv exprimarea suportului dumneavoastra fata de IDPA, a fost semnarea adeziunilor. Va multumesc si imi doresc sa fie suficient de multe pentru a schimba opinia celor care se opun aparitiei unor noi formate sportive.

Stima.
CTS Tunari

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului

Oricand si oricate. Singura rugaminte este sa fie pe bune, adica persoane reale, verificabile, care sunt informate ce semneaza.

Multumim.

Putem semna sambata? Exista un formular, ceva de downloadat?

Daca imi dai o adresa de e-mail , ti le trimit eu .

"Pentru relocare", dar asta de cele mai multe ori e varianta diplomatică de-a spune că n-a mers biznisul.
Păcat, era un poligon bun.

Pacat ! Si asta e soarta si a celor putine ramase inca in activitate in urma loviturii date de iubitul govern cu accizele si deasemenea cu prelungirea la nesfarsit a ne-publicarii normelor metodologice de aplicare a legii armelor care ar reglementa si standardele de polygon.

Mesaj Poligon tir Constanta 
S-a deschis si in Constanta un poligon de tir.
Deocamdata nu am fost acolo dar o sa merg in curand si voi posta si primele impresii.
http://m.cugetliber.ro/stiri-eveniment-galerie-foto-cel-mai-mare-poligon-de-tir-sportiv-din-sud-estul-romaniei-deschis-la-constanta-199816

Raspunde la subiect Pagina 7 din 9
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum