Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 6 din 7
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Se reintroduce acciza la armele de foc?
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj Impozite 
Mie mi s-a cam acrit de astia !!

O SIMPLA OBSERVATIE NE ARATA CA 1 DATA LA 1-2 LUNI MAI BAGA UN IMPOZIT / O TAXA / O ACCIZA SAU MARESC UNA EXISTENTA.
SUNT TOTAL INEFICIENTI LA COLECTAREA CELOR EXISTENTE SI ATUNCI BAGA MAI MULTE PENTRU CEI CARE PLATESC !!

IMI ADUC FOARTE MULT AMINTE DE COMPORTAMENTUL BANCILOR (= ORI POATE DE ACOLO S-AU INSPIRAT VAZAND CA MERGE TREABA ?! = ) SI ANUME : CAND AU INCEPUT SA SE INMULTEASCA RAU-PLATNICII , AU MARIT DOBANZILE LA BUN-PLATNICI PENTRU CA SA ISI COMPENSEZE PIERDERILE !!

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
daca nici de data asta nu se ridica armurierii sa faca ceva concret atunci isi merita soarta.
au traznit guvernamtii peste noapte ordonanta cu accizele pe arme si munitii dar cum e normal la noi, metodologie de aplicare nu exista.
astfel incep interpretarile.
Ultima si cea mai tare este ca se platesc accize la tot ce inseamna arme si munitii inclusiv productie autohtona si apoi daca faci dovada ca e pt destinatie tir sportiv atunci primesti acciza inapoi.
Cand si cat nu se stie.
Cert este ca daca se aplica acciza, TVA-ul e proportional mai mare. Credeti ca se va restitui si diferenta de TVA? Vise!
Dupa un calcul sumar, daca 9x19 costa la cel mai bun pret 1 RON/ cartus, va deveni 2 Ron / cartus.
E absurd cand in orice tara din jur mergi si iei sub 1 Ron.
Imi inchipui cand mai vin Italieni (pentru ultima oara) la vanatoare si afla noile preturi ce impresie isi fac despre hotia din Romania. Ne meritam reputatia si soarta. Vai de capul nostru de romani.

Avem ce am votat,si asta nu e tot,ce e mai bun va urma!

Schimbarea domnilor bucuria prostilor zice un proverb . Si cred ca ai dreptate , lucrurile bune urmeaza , nu mai au ce fura si ne vand si muntii ...

Toate gurvernele s-au bazat si se bazeaza pe faptul ca romanii nu pot fi uniti sau nu se unesc decat foarte greu si pentru o foarte scurta perioada!Asa ne pot conduce mai usor decat pe oi, spre folosul unor grupuri de GUNOAIE UMANE!
Toate cele bune, de la Cluj!

Aduceti-va aminte cum a fost cu taxa auto, au mermelit ce au mermelit ani de zile si pina la urma tot ne iau banii Very Happy.

Oare grupurile de interes din industria de profil din germania sunt bucuroase de "isprava" cu accizele?
Poate ne trezim cu formatia Scorpions cantand "Wind of change" la Bucuresti Smile
Scorpions a mai concert in Europa de Est la Moscova inainte de 89, unde aceasta melodie a fost bine primita, fiind ridicate accizele ...

Va fi accizata doar munitia care depaseste 0,66 EU bucata, ce este sub va ramane la fel, asta in cazul in care nu vor scumpi munitia fara acciza, doar asa ca sa fie adaosul mai mare.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
unde se poate citi ceva oficial despre accizele la munitie?

Mesaj Arme AC? 
Acciza se percepe si pentru arme cu aer comprimat, care prin lege sunt destinate tirului?

Accizele la munitie sunt specificate in acelasi act ca si cel pentru accizarea armelor.

Din cate am citit vanzatorii sunt debusolati, cumva se pare ca li s-a transmis ca acciza va fi perceputa si pentru cele de tir, DESI din cate am vazut in lege nu erau precizate decat armele de foc, dar stii cum e in Romania : UNA SPUNE LEGEA, alta fac unii domni de la politie...

Mesaj Re: Arme AC? 
Alex_Nicolin a scris:
Acciza se percepe si pentru arme cu aer comprimat, care prin lege sunt destinate tirului?

"bilutele" de tras din arme cu aer comprimat nu sunt "munitie" dupa definitia din legea armelor. Asta a intrat deja atat in uz cat si in unele capete mai inguste ... de aia si ai voie sa cumperi cutii de 500-1000- si 5000 daca vrei.
Acum, ce-ar face comerciantii e alta treaba. Daca verighetele neaccizate s-au scumpit de ce nu s-ar scumpi si bilele de prastie ?

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mesaj Arme, nu peleturi 
Intrebarea mea era despre arme, nu despre peleturi, care nu sunt intr-adevar munitie, pentru ca nu cuprind capsa, praf, si tub, pe langa proiectil, asa cum defineste munitia legea, in forma cea mai recenta (dar "organul" tot trece 500 in permis). Armele cu aer comprimat sunt prin lege considerate ca arme de tir si agrement, nefiind permisa nici vanatoarea, nici folosirea lor la autoaparare. Textul legii se referea la introducerea accizei pentru toate armele, exceptandu-le pe cele militare, si cele destinate tirului sportiv. Totusi, contactand un comerciant, mi s-a spus ca e posibil sa se introduca si pentru cele AC. Cum autorizatia a iesit cu cateva zile inainte de 1 Septembrie, data introducerii accizei, am cumparat arma oricum. Pentru mine e irelevanta acciza, pentru ca nu mai vreau sa cumpar alta curand, insa intrebam la modul general.

unde se poate citi ceva oficial despre accizele la munitie?

Conform proiectului de O.G. pentru modificarea și completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal și reglementarea unor măsuri fiscal-bugetare, regimul accizelor aplicate armelor si munitiilor va fi astfel:

Citat:
Nr crt ---- Denumire produsului sau a grupei de produse --------- U/M -------- Acciza echivalent euro/U.M.

9. Arme de vânătoare și arme de uz personal altele decât cele de uz militar sau de uz sportiv:

9.1. ----- Cu valoare unitară până la 500 Euro, inclusiv --------- buc ----------------- 50
9.2. ----- Cu valoare unitară între 501 - 2000 Euro -------------- buc ----------------- 150
9.3. ----- Cu valoare unitară între 2001 - 3000 Euro ------------- buc ----------------- 400
9.4. ----- Cu valoare unitară între 1501 - 2000 Euro ------------- buc ----------------- 245
9.5. ----- Cu valoare unitară între 2001 - 2500 Euro ------------- buc ----------------- 360
9.6. ----- Cu valoare unitară între 3001 - 4000 Euro ------------- buc ----------------- 700
9.7. ----- Cu valoare unitară între 4001 - 5000 Euro ------------- buc ----------------- 900
9.8. ----- Cu valoare unitară între 5001 - 6000 Euro ------------- buc ----------------- 1100
9.9. ----- Cu valoare unitară de peste 6000 Euro ----------------- buc ----------------- 1500

10. Cartușe cu glonț:

10.1 ----- Cu valoare unitară până la 0,66 Euro, inclusiv --------- buc ----------------- 0,1
10.2 ----- Cu valoare unitară între 0,66 - 2,21 Euro -------------- buc ----------------- 0,2
10.3 ----- Cu valoare unitară peste 2,22 Euro --------------------- buc ----------------- 0,4

Sursa: http://media.hotnews.ro/media_server1/document-2013-07-30-15283229-0-29iulie2013.pdf

Se scumpesc din nou armele in 2014,sau este acciza din 2013 care se aplica acum?
http://www.ziarul21.ro/new/index.php/actualitate/actualitate/13588-anul-2014-vine-cu-scumpiri

Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:
Raspunde la subiect Pagina 6 din 7
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum