Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 1 din 3
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Antrenament IPSC
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Mesaj Antrenament IPSC 
Am gasit asta "butonind " pe net:
http://www.youtube.com/watch?v=l0Glmnsp2XY
nu stiu daca sa rad sau sa ma manifest respectuos, eu un fel de Rocky cu pistol ? Very Happy

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Nu te rade de el coaneeeeeeeee...nu e frumos!! Dupa cum apasa pe tragaci ( se aude, nu e nevoie sa se vada ) iti dai seama ca e stopa de campion!!

Am mai vazut unul cu mustata si mai tare...... prin Ardeal se pare!!

Sorin.

De principiu nu rad de nimeni. Nenea banui ca "e pe ele" in sportul lui dar, parca nu e un pic fortata treaba, adica ridici gantere cu pistolul in toc, hm?
Sunt ciudos de fapt , daca as putea sa fac flotari intr-o mina as face si eu flotari cu Coltul fluturind Very Happy !

Mestere...habar nu ai de meserie...am sa te invat eu sa faci flotari din buric!! Laughing

Sincer , tu-l vezi pe Alin Moldoveanu fugind cu pusca in spate in cantonamente ? Very Happy

In primele secunde e o mica prezentare a omului .... nu pare de ras.

De cateva zeci de ani e "batut in cuie" ca antrenamentul fizic e o parte importanta a succesului in orice disciplina sportiva, chiar si la sah. Confused
Antrenamente cu greutati la TIR se faceau si acum 30 de ani.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Nu comentam faptul ca face pregatire fizica, ma amuza faptul ca ridica gantere cu pistolul la sold. Iarasi ma amuza faza cu ridicarile de trunchi si percutatul pt. ca ma duce cu gindul la clipurile motivationale din seria Rocky!

Uite ca Sebastian Gutiu a reusit sa aduca acasa din Muntenegru o medalie de bronz la individual. Cum stiu sigur ca o parte din antrenament o face in complexul de forta, se pare ca pe el il ajuta. Este drept ca nu l-am vazut cu "gear-ul" pe el in sala, dar, asa cum spunea Violiv, greutatile si exercitiul izometric se practica de multa vreme in tirul sportiv.

Bravo Sebastian, munca si investitiile personale incep sa produca valoare. Sunt convins ca pentru tine, este doar inceputul.

Cum este de asteptat, se vor aduna la oala, cu mustata sau fara, oameni care nu au nici o treaba in reusita ta.
Ca o parere personala, eu pe el il vad potrivit sa promoveze IPSC in Romania. Are toate argumentele si ceva in plus. Probabil ca intr-o zi asa va fi.

P.S. BTW, Gabi, omul din videoclip este chiar bun pe sportul lui.

Stima.

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Felicitari lui Sebastian pentru reusita !

Nu ma luati la pietre! Smile
Nu comentam faptul ca face pregatire fizica, ma amuza faptul ca ridica gantere cu pistolul la sold. Iarasi ma amuza faza cu ridicarile de trunchi si percutatul pt. ca ma duce cu gindul la clipurile motivationale din seria Rocky!

Colega si buna mea prietena Yael Dagan e una din cele mai bune si renumite la IPSC-ul feminin. Cantareste mai putin de 50 de kg, o slabanoaga de zici ca sare cu pistolul cu tot in sus si trage cu pistolul de parca intra lumea in sac.

Nu forta musculara conteaza ci priza pe pistol. Traducerea energiei recului spre sol in mod corect e mult mai importanta decat sariturile pe cal sau de pe el.

Ce sa o mai lungim, eu unul , astept sa vii sa ne arati live din lucrurile pe care le stii. Sper sa "dai" cit mai mult din tine ca la vorbe vad ca esti cam zgircit ! Smile

Nu sunt zgarcit....doar agramat putin si ma tem sa nu deranjez pe cineva din regiune!!

Nu ma mai ocup cu IPSC, sunt deja multi altii mai reusiti ca mine, dar o mostra de IPFT cu mare placere!!

Mai multe se poate vede mai jos:

http://www.mrhollanderltd.com/index.aspx?id=4252

Sorin.

Mama ce as mai veni si eu la cursul asta!
E vorba de bani multi nu ?

Costa mult, prea mult pt. un "muritor" de rand ca nu are in spate o baza logistica serioasa. Majoritatea celor ce vin la asemenea cursuri sunt trimisi de firme sau particulari cu bani grei.

Pe pm. am sa-ti trimit o adresa de mail unde poti sa vezi cam cat si cum stau preturile.

Sorin.

Si uite asa, prin grija unor binevoitori, din pasnicul topic "Antrenament IPSC" s-a ajuns la tehnici de lupta.
Sunteti grozavi baieti in ce faceti in domeniile voastre, bravo!
Puteti fi grozavi si in alt domeniu, de exemplu pe acest forum si sa respectati topicul?
Poate cititorii ar fi interesati sa afle cand intra pe topicul Antrenament IPSC faptul ca in IPSC din timpul parcurgerii unui stagiu, atletii sportivi ocupa majoritatea timpului cu deplasarea si o mica parte din timp cu tragerea?
Apoi ca tragerea se efectueaza din diferite pozitii ale corpului sub efectul efortului fizic, al adrenalinei si in tahicardie (ritm cardiac marit), conditii complet diferite fata de tirul sportiv ISSF unde avem conditii statice cu pozitie constanta a corpului.
Conditiile de tragere sunt diferite, astfel si antrenamentul este diferit.
Din afara, ceva neintalnit, la prima vedere pare hilar.
Pentru acestia, propun un exercitiu: trageti la tinta calm, verificati rezultatul si comparati-l cu rezultatul dupa efort (alergare, geno sau flotari), in pozitie de tragere obisnuita si apoi incercati si din pozitii diferite.
Rezultatul va fi incomparabil.
Antrenamentul corect si indelungat va reduce diferenta de rezultat.
Pana la urma cel mai bun antrenament e concursul, unde conditiile nu sunt simulate ci reale, unde atletii sportivi dau totul din ei si se compara unii cu altii prin rezultatul obtinut.
Se stie ca in efort, creierul este privat de energie care este distribuita si pentru a intretine starea de efort. Astfel performantele intelectuale scad pe moment. Ori strategia abordarii unui stagiu e cruciala, IPSC fiind Free-Style adica poti sa-ti alegi dupa bunul plac modul de abordare al tintelor in limita Stage-Briefing-ului care este egal pentru toti.
Sunt foarte multi buni tragatori care parasesc IPSC chiar din acest motiv, nefacand fata acestui ultim capitol.

Raspunde la subiect Pagina 1 din 3
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum