Pagina de start a forumului A.N.C.A.A.N.C.A
InregistrareCautareFAQMembriGrupuriAutentificare
Raspunde la subiect Pagina 2 din 3
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Antrenament IPSC
Autor Mesaj
Raspunde cu citat (quote)
Asa da , mai asteptam asemenea postari din partea dvs. ! Smile
Eu as mai fi interesat de citeva lucruri:
Distantele de tragere in cazul shotgun sau rifle sunt similare cu cele de la pistol ?
Cit de mult conteaza in IPSC antrenamentul la sec (dry fire) si in genere cam ce presupune antrenamentul IPSC ?

Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Eu as mai fi interesat de citeva lucruri:
Distantele de tragere in cazul shotgun sau rifle sunt similare cu cele de la pistol ?
Cit de mult conteaza in IPSC antrenamentul la sec (dry fire) si in genere cam ce presupune antrenamentul IPSC ?

Chiar daca nu mi-au fost adresate direct,iti pot da niste raspunsuri(chiar daca nu exhaustive,dar avizate) la intrebarile tale, bazandu-ma pe cunostintele si experienta acumulate:
1.In functie de meci, pe unele stagii exista distante identice cu cele de pistol.
2.Antrenamentul in IPSC se poate face atat cu arma reala, cat si cu arma de Action Air.Ideal este sa-l poti face numai cu arma reala.Dar, tinand cont de caracteristica principala a curselor de foc din IPSC si anume SIGURANTA, antrenamentul pentru dobandirea deprinderilor necesare pentru SIGURANTA se poate face foarte bine folosind armele Action Air. De fapt, pentru Cursul de Siguranta,se foloseste materialul sportiv de Action Air.
3. In genere, antrenamentul in IPSC pentru agrement presupune, pe langa respectarea regulamentelor IPSC, multa distractie, iar cel pentru performanta mai presupune,in genere si multa munca! Smile

Toate cele bune, de la Cluj!

P.S Structura unui antrenament depinde de nivelul sportivului.Ca in orice sport sau activitate,insa, exista si niste conditii sine qua non:1.Sa-ti placa.2.Sa vrei.3.Sa faci.

In IPSC guverneaza principiul realismului. Sa ne gandim pentru ce a fost proiectat un pistol, care sunt asteptarile de la un pistol.
Nu este real sa tragi cu pistolul la tinta peste 50m si nici sa te astepti la putere la acea distanta.
Cu Shotgun te poti intinde la 70-100m daca folosesti proiectil unic (Slug) dar cu alice (BirdShot) distanta la care vorbim de eficienta este mai mica, comparabila cu cea a pistolului. Daca folosim poste (BackShot), automat distanta in care avem eficienta creste peste alice dar limitata sub cea a proiectilului unic.
Carabina poate fi folosita atat la distante mici (1m) cat si la distante mari, in functie de calibru si lungimea si grosimea tevii carabinei (si bineinteles optica).
Cu .223Rem (5,6mm) care este un calibru Nato, poti sa te intinzi la 350m dar daca ai vant lateral, de la 150m poti avea abateri laterale de minim 0,5m care fac imposibila folosirea la distante mai mari in conditii de eficienta.
Creste calibrul, ex .308Win (7,63mm) tot calibru Nato, creste si eficienta dar creste reculul si astfel scade precizia la focuri repetate. Daca nu ne grabim, poate reveni precizia dar se pierde timp. (principiul DVC din IPSC).
In IPSC, sunt stagii doar de pistol/revolver, doar stagii de alice, doar stagii de poste, doar stagii de proiectil unic si doar stagii de carabina, NO MIX.
Stagiile sunt proiectate dupa parametrii tehnici / eficienta ai tipului de munitie/arma.
Poti pune impreuna pe stagii de pistol atat shotgun cat si carabina daca se tine cont de o regula de siguranta legata de folosirea tintelor de metal.
Astfel la metal poti trage de la minim 7 m (8m in regulament pentru un pas astfel ca sub nici o forma sa nu tragi sub 7m la metal) atunci cand folosim Shotgun cu alice sau pistol. Cand folosim Shotgun cu proiectil unic sau Rifle, distanta minima pentru tinte de metal este 40m.
Pe stagiile de Rifle unde avem tinte la 350m sau chiar 150m, nu are rost sa tragem cu pistol sau cu Shotgun cu alice, e de la sine inteles.

Aici am dat doar cateva exemple de principiu, calculele pentru a proiecta stagii IPSC tin cont de mult mai multe amanunte, cu care nu doresc sa va plictisesc pe acest forum.
Momentul acestor calcule este la aprobarea poligoanelor IPSC si a evenimentelor de tragere IPSC.
Datorita acestor calcule, bazate pe reguli internationale, IPSC se poate mandri cu faptul ca de peste 35 de ani in peste 90 de tari nu a inregistrat nici un eveniment nedorit, si va continua sa tina sub controlul sau direct toate evenimentele si poligoanele IPSC pentru ca nici pe viitor sa nu se intample nimic nedorit.

Antrenamentul la rece este o mica parte a antrenamentului IPSC. Trebuie facut si acesta dar proportional cu ce mai trebuie facut, antrenamentul la rece este neinsemnat. E ca si cum te-ai antrena la tenis cu racheta in vant fara minge sau ca si cum ai schia acasa pe covor in sufragerie.

Ca sa vorbim de antrenament corect in Romania, trebuie reformat complet sistemul cu plecare de la lege.
Legea este cea care face diferenta intre ce este in Ungaria sau Bulgaria de exemplu si ce este la noi. Nu vorbim de US sau alte tari civilizate.

Vecinii nostril nu au notiunea: cantitate maxima de munitie la detinere sau nu pot sa detin arme ca sportiv sau cum adica IPSC nu e sport??? Pai ei au Federatie Nationala de Tir Dinamic IPSC, numai inapoiatii de la noi vad altfel. Reloading-ul face parte din peisaj. Cum sa faci sport fara asta? isi pun ei intrebarea!
Cum sa te antrenezi fara poligoane cu minim 4 stagii? cum sa faci campionat national fara un circuit cu minim 5 poligoane nivel III cu minim 8 stagii?

Pana cand ne limitam la a ne complace cu ce este acum si sa ne adaptam la a considera reprezentativ ce avem, nu avem nici o sansa sa progresam. Si sa nu uitam ca ce ne visam noi sa avem la nivel minim altii au de zeci de ani.

De aceea este atat de mare diferenta de opinie intre mine si multi pentru ca nu se intelege esenta lucrurilor.

Important si relevant este ca stiu ce am de facut si chiar daca multa lume nu realizeaza deocamdata si se si opune, cu siguranta in viitor se va bucura de roade, daca este iubitor de arme pur sange.

1. Interesante stagii cu cele trei arme in IPSC. Pe linga pistol m-ar tenta si pe mine shotgunul, cu toate ca banuiesc ca nu e tocmai ieftin echipamentul. Aveti perfecta dreptate in ceea ce priveste recunosterea sportiva a tirului dinamic si implicit crearea unei infrastructuri corespunzatoare.
Ma intreb insa daca nu se poate oarecum pune caruta inaintea cailor in sensul sa se organizeze demonstratii, stagii de pregatire eventual competitii inainte de recunoasterea sportiva. Inteleg ca este o problema cu poligoanele, insa exista poligoane detinute in prezent de MAPN si MAI ,care pot fi inchiriate de persoane juridice , respectiv cluburi de tir si care ar putea fi o solutie de compromis pina la aparitia unora dedicate.
Stiti bine ca , dupa recunosterea sportiva trebuie sa treaca o perioada de 3 ani pina sa se poate infiinta federatii sportive.
2. In ce priveste Action Air exista "actiune " si pe zona Prahova ?

Pentru recunoasterea ca ramura de sport este obligatorie practicarea si implicit vizionarea de minim 3 ori de catre comisia din minister (MTS) a practicarii.
Poligoanele MApN si MAI nu se preteaza la regulamentele IPSC, ele nu pot fi transformate si astfel nu ne ajuta.
Tragerile facute in astfel de poligoane seamana mai degraba cu Tirul Sportiv. Se pierde esenta.

Prin noile norme metodologice de aplicare a Legii armelor si munitiilor, prin Standardele de Siguranta in poligoanele de tragere, sunt reglementate conditiile de aprobare pentru noi poligoane. Astfel se pot construe poligoane dedicate IPSC cu un minim de efort si intr-un timp record, rezolvand problema.

Perioada de 3 ani pana la constituirea Federatiei va trece neobservata la cat este de lucru de la recunoastere.

Membrii Asociatiei IPSC Romania, singurii recunoscuti de catre IPSC, se vor constitui in Cluburi Judetene de Tir Dinamic cu Certificat de Identitate Sportiva (CIS) si vor intra intr-un calendar competitional atat pe regulamentul standard cat si pe Action Air.

Dupa 3 ani, vom unifica Cluburile Judetene si vom fonda Federatia Romana de Tir Dinamic.

Din acel moment, se vor putea afilia primele Cluburi private de Tir. Asa s-a hotarat, asa ne dezvoltam sportul.

Este un sistem curat care asigura posibilitati egale tuturor.

Asa cum se stie, masa face clasa. Doar antrenamentul in masa cu baze sportive adecvate si competitia pot duce la performanta.

La Prahova avem un nucleu de ActionAir-isti. Urmeaza sa ne deplasam acolo si sa identificam resursele si sa dezvoltam o filiala.

Ultima modificare efectuata de catre RD IPSC ROU la Mar Oct 01, 2013 7:00 pm, modificat de 1 data in total

Mesaj Doamnele si domnisoarele 
Prin alte parti, si femeile participa cu mult succes la probele de IPSC:

http://www.thefirearmblog.com/blog/2013/11/04/interview-tiffany-piper-national-champion-junior-pistol-shooter/

D-le RDIPSC, eu va cred mult prea optimist.
Dupa noile prevederi care se vor lege, vom asista la o micsorare a nr. de posibili practicati de vreun sport cu arme de foc.
Mai mult, cu noile accize si mariri nejustificate de preturi la munitie si arme, vom merge la poligon doar pt. cateva cartuse, aia care vom mai merge ...
Magazinele au marit preturile chiar si la 22lr - calibru care in RO este doar pt tir -, 1 cutie de 22lr ajungand de la 17 lei la 46 lei, 9x19 - 106 lei, etc.
In curand se va putea practica tirul, IPSC-ul, etc, doar cu suflatori.
Ce va impiedica acum sa va infiintati o federatie de tir?
Eu chiar nu inteleg optismul dvs.

Lumea condusa de optimisti ar arata asa cum si-o inchipuie pesimistii.
Realist vorbind, guvernul asta trebuie sa treaca prin iarna.
Intrebarea este daca va reusi sa iasa si cu ajutorul cui.
La C.Dep. negocierile vor fi diferite.
Credeti ca s-a spus ultimul cuvant de partea noastra?
Senatul ca prima camera sesizata nu e for decizional, astfel, efortul maxim il pastram pentru etapa in care se iau deciziile. Ce se intampla acum, desi pare important, nu este relevant din punct de vedere al finalitatii.
Ori cine urmareste finalitatea, actioneaza la momentul potrivit.

Accizele sunt parte a unui plan diabolic al PSD de a limita domeniul nostru.
Stiu ca lucrurile se vor indrepta de catre urmatorii la guvernare care in mod inevitabil vor succeda.
Sau puteti sa fiti siguri si sa garantati ca va ramane PSD la putere forever?
Cine poate garanta?

Atunci de unde pesimismul asta?

Chiar daca pesedeul ar lasa tara ca dupa razboi, noi tot ne vom reveni. Totul e sa avem un nou inceput, post-communist.
Inca nu ne-am lepadat de tot.
Atata timp cat noi apartinem europei si cat timp in europa exista ISSF, IPSC, Colectionari, Vanatori, Tir de agrement etc etc,
daca scapam de comunisti, in mod inevitabil vom avea si noi ce e firesc: norme de aplicare a legii armelor, poligoane si activitate.

D-le RDIPSC, eu va cred mult prea optimist.
Dupa noile prevederi care se vor lege, vom asista la o micsorare a nr. de posibili practicati de vreun sport cu arme de foc.
Mai mult, cu noile accize si mariri nejustificate de preturi la munitie si arme, vom merge la poligon doar pt. cateva cartuse, aia care vom mai merge ...
Magazinele au marit preturile chiar si la 22lr - calibru care in RO este doar pt tir -, 1 cutie de 22lr ajungand de la 17 lei la 46 lei, 9x19 - 106 lei, etc.
In curand se va putea practica tirul, IPSC-ul, etc, doar cu suflatori.
Ce va impiedica acum sa va infiintati o federatie de tir?
Eu chiar nu inteleg optismul dvs.

Prietene...am sa incerc eu sa-ti raspund direct si fara ocolisuri. 106 lei e un pret scump si pt. cei din afara ce castiga sume asemanatoare ca in tara, dar in EURO!

Un pistol bunicel la categoria Open incepe undeva la 2000 de Euro.....de aici in sus preturile sunt absurde pt. un simplu muritor.

Echipamentul de baza, tot bunicel si el te costa inca o mie de euro, asa pe shest.

Un antrenamet lunar basic contine cel putin doua sedinte saptamanare...fiecare cel putin o cutie de cartuse. Deci 2x4.5x106 iese in jur de un salariu minim pe economie in tara.

Asta fara sa mananci, bei sau alta facilitate....doar sa respiri si sa tragi.

Asta daca ai un poligon gratis si un instructor ce te antreneaza pe gratis.

Deci, drumul e lung de tot pana o sa avem in tara o echipa de sportivi cu adevarat talentati...pana atunci o sa avem doar cativa ce sunt dotati!!

Din pacate, asta e adevarul.....

Sorin.

Si atunci ce vrei sa spui cu asta, ca nu-ti permiti sa practici IPSC ca e scump? Spune asta lui Ponta ca el a pus accizele si nu eu.
Sau vrei sa spui ca dupa parerea ta IPSC nu are sanse in Romania? Sper ca nu te bucuri.
Sunt tari mult mai sarace in care IPSC se dezvolta, se dezvolta si la noi, fii linistit.

"Nu mor caii cand vor cainii" iar guvernul asta pesedist nu e Highlander sau Bruce Willis Smile Sper ca iti dai seama ca nu va tine la nesfarsit si sper ca nu ai pretentia sa ne imprietenim cu ei.
"Cand elefantul cade, grabeste-te sa iesi de sub el sa nu te striveasca"

... Sper ca iti dai seama ca nu va tine la nesfarsit si sper ca nu ai pretentia sa ne imprietenim cu ei....

Eu sunt de aord cu tine aici, orice boala se trateaza, inclusiv boala asta numita sefie.

Era vorba on topic de imposibilitatea practicarii in conditii normale a sporturilor cu arme si in special a tirului dinamic (IPSC) din cauza acestui guvern trecator care a introdus accize si a venit cu un punct de vedere aberant la propunerile de modificare a legii armelor, propunere aflata in faza incipienta la prima camera sesizata care NU este decizionala.
Daca tineti minte, au mai fost accize 100% pe arme (eu am platit 1000€ acciza la un pistol) si dupa schimbarea guvernului comunist de atunci s-a asos acciza si am cumparat mai multe arme fara acciza.
Alt exemplu, Legea 117/2011 care a completat si modificat L295/2004 a fost respinsa la Senat (prima camera sesizata) din lipsa de qvorum, si totusi s-a adoptat, promulgat si publicat in MO al Romaniei.
Concluzia: prima camera sesizata este NE-decizionala.
Off topic, ca raspuns: asa e lumea facuta, unii sunt sefi, altii nu. Si sefia e trecatoare ca si viata, dar plangaciosii tot plangaciosi raman (pe viata).
Ce viata !

Si atunci ce vrei sa spui cu asta, ca nu-ti permiti sa practici IPSC ca e scump? Spune asta lui Ponta ca el a pus accizele si nu eu.
Sau vrei sa spui ca dupa parerea ta IPSC nu are sanse in Romania? Sper ca nu te bucuri.
Sunt tari mult mai sarace in care IPSC se dezvolta, se dezvolta si la noi, fii linistit.

"Nu mor caii cand vor cainii" iar guvernul asta pesedist nu e Highlander sau Bruce Willis Smile Sper ca iti dai seama ca nu va tine la nesfarsit si sper ca nu ai pretentia sa ne imprietenim cu ei.
"Cand elefantul cade, grabeste-te sa iesi de sub el sa nu te striveasca"
Ce am de spus spun singur si nu am nevoie de intrerpretarile tale. Iar te adresezi la persona mea schimba tonul si atitudinea sa cumva sa te trezesti cu o propunere greu de refuzat. Sorin.

nu am complexe baietzas iar tu stai pe topic si lasa umflaturile ca nu impresionezi pe nimeni. te-am cuplat pe ignore de acum.
mai bine s-ar dezbate aici pe buna dreptate cum s-a reusit ca desi prezenti la dezbatere totusi comisia juridica a aprobat ca si constitutionale propunerile de modificare adica restrangerea unor drepturi dobandite.
mai bine v-ati consulta cu cineva in materie de drept decat sa iesiti pe forum aruncand cu noroi in stanga si dreapta fara sa pricepeti ce se intampla.
orgoliile personale descarcatile in sacul de box si respectati discutiile de pe forum.
aici se discuta lucruri foarte serioase care vor avea repercursiuni asupra viitorului pasiunii noastre comune.

Raspunde la subiect Pagina 2 din 3
Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3  Urmatoare
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum